Sexuální zdraví
Sex a vztahy
Mnoho lidí, kteří jsou nově diagnostikovaní jako HIV pozitivní, se ptá, zda si stále mohou vychutnávat sex, a to buď jako součást dlouhodobého vztahu, nebo s náhodnými známostmi. Dobrá zpráva je, že sex může být pořád stejný a stejně dobrý, i pokud má jeden partner HIV. Je ale potřeba mít na paměti několik věcí.
Tato část webových stránek poskytuje řadu informací o sexu a vztazích lidí s HIV. Zaměřuje se na serodiskordantní páry, tedy páry, kde jeden partner HIV má a druhý ne.
Tento článek se zabývá převážně těmito tématy:
Jak mluvit o sexu
Pokud Vám byl nedávno diagnostikována nákaza HIV, je rozhodování o tom, komu to vlastně máte nebo můžete říct, poměrně těžké. Je složité předvídat reakce jiných lidí, a i když je velmi pravděpodobné, že Vás Váš sexuální partner podpoří, vždy existuje možnost, že zareaguje jinak, než byste čekali.
Existuje několik dobrých důvodů, proč informovat dlouhodobé nebo náhodné partnery o tom, že jste HIV pozitivní. Například by mohli chtít podstoupit test HIV, u kterého je potřeba pro přesný výsledek několik týdnů počkat. Podle některých názorů existuje morální povinnost informovat sexuální partnery o své pozitivitě, zákonná povinnost je partnery od nákazy ochránit.
Svěřit se partnerovi je také dobrý způsob, jak se shodnout a udělat informované rozhodnutí o sexuálních aktivitách, se kterými jste oba srozuměni. Například se můžete rozhodnout změnit způsob, jakým máte sex, abyste si mohli užívat beze strachu. Může to také usnadnit zvládnutí problémů, které vyvstanou, pokud byli omylem vystaveni infekci.
Používání léků proti HIV k prevenci infekce
Léčba jako prevence
V dnešní době umí léčba HIV snížit množství viru HIV v těle na tak nízkou hladinu, že při dlouhodobě nezjistitelné virové náloži jste pro svého sexuálního partnera prakticky neinfekční. Toto je známé jako "léčba jako prevence" (Treatment as Prevention, TasP).
Existují některá opatření, která zajistí, že je to bezpečné:
Zatímco TasP může snížit riziko přenosu HIV, kondomy jsou stále nejlepším způsobem, jak chránit sebe a Vašeho partnera/partnerku před sexuálně přenosnými infekcemi a nežádoucím těhotenstvím. Některé sexuálně přenosné infekce jsou nevyléčitelné a některé mohou způsobit vážné zdravotní komplikace u HIV pozitivních i negativních, včetně některých typů rakoviny. Sexem je také možné nakazit se i jinými chorobami, jako je například shigelóza, která způsobuje těžký průjem.
Jak minimalizovat riziko u sexu
Různé typy pohlavního styku mají různé úrovně rizika a TasP nebrání přenosu jiných typů sexuálně přenosných chorob.
Existují také značné rozdíly v míře rizika nakažení sexuálně přenosnou chorobou u osob, které mají sex s mnoha různými partnery, ve srovnání s těmi v monogamních vztazích (tedy s jediným partnerem). Ti, kteří mají více partnerů, mají také větší pravděpodobnost, že se nakazí pohlavně přenosnou chorobou. Je proto záhodno chodit na pravidelné kontroly k lékaři. Dále je důležité si uvědomit, že užívání drog nebo alkoholu může zvýšit pravděpodobnost vystavení se sexuálnímu riziku, které může poškodit Vaše fyzické či psychické zdraví.
Sex bez kondomu či jiné formy antikoncepce může také vést k těhotenství a následně přenosu viru HIV z matky na dítě. I když je možné mít HIV negativní dítě i přes nákazu HIV, je potřeba zvláštní péče, aby bylo zajištěno bezpečné těhotenství a porod.
Sex, když mají oba partneři HIV
Může se zdát, že sex bez kondomu mezi partnery, kteří jsou oba nakažení HIV, je pramálo škodlivý. Je důležité mít na paměti riziko nákazy další infekcí, z nichž mnohé mohou znamenat závažné komplikace jak u osob s HIV, tak u HIV negativních. Reálné nebezpečí je i přenos různých kmenů nebo typů HIV, což může být zvláště problematické, jestliže má jeden z partnerů mutantní/rezistentní virus, neboť léčba HIV nemusí být proti těmto kmenům účinná.
Sexuální problémy
Sexuální problémy – někdy nazývané „sexuální dysfunkce“ – se mohou objevit u kohokoliv, ale je pravda, že z mnoha důvodů je zažívají lidé s HIV častěji, než jiní.
Být diagnostikován HIV je stresující a stres může mít výrazný dopad na sexuální apetit nebo na schopnost sex provozovat. Sexuální problémy mohou být důsledkem psychologických problémů jak u mužů, tak u žen s HIV. Existují i některé fyzikální aspekty HIV a jeho léčení, které mohou přispět k problémům. Je ale potřeba si uvědomit, že problémy při sexu mohou nastat u všech a z důvodů zcela nesouvisejících s HIV.
U mužů může snížená hladina testosteronu způsobit sexuální dysfunkci. Nižší hladiny testosteronu mohou být způsobeny pokročilou infekcí HIV. Snaha o zachování bezpečných sexuálních praktik po diagnóze HIV může také u někoho způsobit potíže. Riziko problémů s erekcí se také zvyšuje s věkem. U některých mužů může neschopnost dosáhnout a udržet erekci indikovat další zdravotní problémy, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, takže je vždy vhodné se o problémech s erekcí zmínit svému lékaři. Pro erektilní dysfunkci existují účinné léčebné postupy.
Ženy s HIV mají větší pravděpodobnost výskytu problémů v sexu, než jiné ženy, zvláště pak ty, které mají závažnější příznaky HIV a nedodržují přesně léčebné postupy. Tyto problémy mohou vzniknout v důsledku mnoha komplikovaných důvodů, jako jsou třeba vztahové problémy, deprese, malá chuť na sex, obavy z přenosu HIV a sexuální obtíže spojené s vaskulárními problémy a antiretrovirovou léčbou. Existují také důkazy o tom, že se u žen s HIV nastane menopauza mírně dříve než u ostatních žen, a proto mohou zažít sexuální problémy jako je snížené libido a suchá vagina.
Otázky, které můžete položit svému lékaři
21. 8. 2020 OQYZ