Sexuální zdraví

Sex a vztahy

Mnoho lidí, kteří jsou nově diagnostikovaní jako HIV pozitivní, se ptá, zda si stále mohou vychutnávat sex, a to buď jako součást dlouhodobého vztahu, nebo s náhodnými známostmi. Dobrá zpráva je, že sex může být pořád stejný a stejně dobrý, i pokud má jeden partner HIV. Je ale potřeba mít na paměti několik věcí.

Tato část webových stránek poskytuje řadu informací o sexu a vztazích lidí s HIV. Zaměřuje se na serodiskordantní páry, tedy páry, kde jeden partner HIV má a druhý ne.

Tento článek se zabývá převážně těmito tématy:

 • Jak mluvit o sexu
 • Používání léků proti HIV na prevenci infekce - léčba jako prevence (Treatment as Prevention, zkratka TasP)
 • Bezpečnější sex a sexuálně přenosné infekce
 • Minimalizace sexuálních rizik
 • Porozumění sexuálním problémům
 • Jak mluvit o sexu

  Pokud Vám byl nedávno diagnostikována nákaza HIV, je rozhodování o tom, komu to vlastně máte nebo můžete říct, poměrně těžké. Je složité předvídat reakce jiných lidí, a i když je velmi pravděpodobné, že Vás Váš sexuální partner podpoří, vždy existuje možnost, že zareaguje jinak, než byste čekali.

  Existuje několik dobrých důvodů, proč informovat dlouhodobé nebo náhodné partnery o tom, že jste HIV pozitivní. Například by mohli chtít podstoupit test HIV, u kterého je potřeba pro přesný výsledek několik týdnů počkat. Podle některých názorů existuje morální povinnost informovat sexuální partnery o své pozitivitě, zákonná povinnost je partnery od nákazy ochránit.

  Svěřit se partnerovi je také dobrý způsob, jak se shodnout a udělat informované rozhodnutí o sexuálních aktivitách, se kterými jste oba srozuměni. Například se můžete rozhodnout změnit způsob, jakým máte sex, abyste si mohli užívat beze strachu. Může to také usnadnit zvládnutí problémů, které vyvstanou, pokud byli omylem vystaveni infekci.

  Používání léků proti HIV k prevenci infekce

  Léčba jako prevence

  V dnešní době umí léčba HIV snížit množství viru HIV v těle na tak nízkou hladinu, že při dlouhodobě nezjistitelné virové náloži jste pro svého sexuálního partnera prakticky neinfekční. Toto je známé jako "léčba jako prevence" (Treatment as Prevention, TasP).

  Existují některá opatření, která zajistí, že je to bezpečné:

 • Partner s HIV užívá kombinovanou léčbu HIV podle předpisu lékaře
 • Partner s HIV měl po dobu delší než šest měsíců nulovou (nezjistitelnou) virovou nálož
 • Oba partneři nemají jiné sexuálně přenosné infekce
 • Proč je důležitý kondom

  Zatímco TasP může snížit riziko přenosu HIV, kondomy jsou stále nejlepším způsobem, jak chránit sebe a Vašeho partnera/partnerku před sexuálně přenosnými infekcemi a nežádoucím těhotenstvím. Některé sexuálně přenosné infekce jsou nevyléčitelné a některé mohou způsobit vážné zdravotní komplikace u HIV pozitivních i negativních, včetně některých typů rakoviny. Sexem je také možné nakazit se i jinými chorobami, jako je například shigelóza, která způsobuje těžký průjem.

  Jak minimalizovat riziko u sexu

  Různé typy pohlavního styku mají různé úrovně rizika a TasP nebrání přenosu jiných typů sexuálně přenosných chorob.

  Existují také značné rozdíly v míře rizika nakažení sexuálně přenosnou chorobou u osob, které mají sex s mnoha různými partnery, ve srovnání s těmi v monogamních vztazích (tedy s jediným partnerem). Ti, kteří mají více partnerů, mají také větší pravděpodobnost, že se nakazí pohlavně přenosnou chorobou. Je proto záhodno chodit na pravidelné kontroly k lékaři. Dále je důležité si uvědomit, že užívání drog nebo alkoholu může zvýšit pravděpodobnost vystavení se sexuálnímu riziku, které může poškodit Vaše fyzické či psychické zdraví.

  Sex bez kondomu či jiné formy antikoncepce může také vést k těhotenství a následně přenosu viru HIV z matky na dítě. I když je možné mít HIV negativní dítě i přes nákazu HIV, je potřeba zvláštní péče, aby bylo zajištěno bezpečné těhotenství a porod.

  Sex, když mají oba partneři HIV

  Může se zdát, že sex bez kondomu mezi partnery, kteří jsou oba nakažení HIV, je pramálo škodlivý. Je důležité mít na paměti riziko nákazy další infekcí, z nichž mnohé mohou znamenat závažné komplikace jak u osob s HIV, tak u HIV negativních. Reálné nebezpečí je i přenos různých kmenů nebo typů HIV, což může být zvláště problematické, jestliže má jeden z partnerů mutantní/rezistentní virus, neboť léčba HIV nemusí být proti těmto kmenům účinná.

  Sexuální problémy

  Sexuální problémy – někdy nazývané „sexuální dysfunkce“ – se mohou objevit u kohokoliv, ale je pravda, že z mnoha důvodů je zažívají lidé s HIV častěji, než jiní.

  Být diagnostikován HIV je stresující a stres může mít výrazný dopad na sexuální apetit nebo na schopnost sex provozovat. Sexuální problémy mohou být důsledkem psychologických problémů jak u mužů, tak u žen s HIV. Existují i některé fyzikální aspekty HIV a jeho léčení, které mohou přispět k problémům. Je ale potřeba si uvědomit, že problémy při sexu mohou nastat u všech a z důvodů zcela nesouvisejících s HIV.

  U mužů může snížená hladina testosteronu způsobit sexuální dysfunkci. Nižší hladiny testosteronu mohou být způsobeny pokročilou infekcí HIV. Snaha o zachování bezpečných sexuálních praktik po diagnóze HIV může také u někoho způsobit potíže. Riziko problémů s erekcí se také zvyšuje s věkem. U některých mužů může neschopnost dosáhnout a udržet erekci indikovat další zdravotní problémy, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, takže je vždy vhodné se o problémech s erekcí zmínit svému lékaři. Pro erektilní dysfunkci existují účinné léčebné postupy.

  Ženy s HIV mají větší pravděpodobnost výskytu problémů v sexu, než jiné ženy, zvláště pak ty, které mají závažnější příznaky HIV a nedodržují přesně léčebné postupy. Tyto problémy mohou vzniknout v důsledku mnoha komplikovaných důvodů, jako jsou třeba vztahové problémy, deprese, malá chuť na sex, obavy z přenosu HIV a sexuální obtíže spojené s vaskulárními problémy a antiretrovirovou léčbou. Existují také důkazy o tom, že se u žen s HIV nastane menopauza mírně dříve než u ostatních žen, a proto mohou zažít sexuální problémy jako je snížené libido a suchá vagina.

  Otázky, které můžete položit svému lékaři

 • Vystavuji svého partnera riziku přenosu HIV, pokud s ním budu mít sex bez kondomu?
 • Jak může můj způsob léčby HIV ovlivňovat můj sexuální život?
 • Jak se mohu v budoucnu vyhnout rizikům při sexu?
 • Jak mohu kontaktovat předchozí sexuální partnery a informovat je o tom, že jsem HIV pozitivní?

  21. 8. 2020 OQYZ
 • Obrázek č. 237
  Obrázek č. 206
  Obrázek č. 117

  Odešlete SMS ve tvaru:

  DMS AIDSPOMOC 30
  DMS AIDSPOMOC 60
  DMS AIDSPOMOC 90

  na číslo: 87 777
  Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
  ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
  Službu Dárcovské SMS zajišťuje
  Fórum dárců.

  Obrázek č. 208
  Obrázek č. 224

  Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

  Podcast Život plus
  obrazek PrEPPoint

  PODPOŘTE NÁS

   

  Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

  Obrázek č. 172

  #workingpositively

  Potřebujete právní pomoc?

  Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

  Obrázek č. 186
  Obrázek č. 145
  Obrázek č. 53

  podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

  Obrázek č. 55

  přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
  a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
  nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

  Obrázek č. 51

  v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

  Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.