Menopauza u HIV pozitivních žen

Sophia Forum vydala v rámci kampaně „We Are Still Here“ („Jsme tu stále“) průvodce k menopauze pro HIV pozitivní ženy. Přinášíme Vám překlad několika jeho částí:

Stádia menopauzy

Premenopauza označuje období před menopauzou a je to část života předtím, než se jakékoli příznaky objeví.

Perimenopauza je období vedoucí k menopauze, kdy se perioda ženy začne měnit a mohou se objevit některé z příznaků. Perimenopauza může trvat několik měsíců nebo let; pro většinu žen nastupuje v polovině nebo na sklonku čtyřicátých let.

Menopauza – období označující celý rok od poslední menstruace, kdy ženy stále mohou pociťovat některé příznaky.

Postmenopauza – všechny následující roky po menopauze, kdy však některé ženy mohou pociťovat příznaky přetrvávající po několik let po menopauze.

Příznaky menopauzy
S postupujícími změnami periody mohou nastoupit početné příznaky, protože hormony hrají v těle důležitou roli v mnoha ohledech. Nejčastější příznaky zahrnují změnu periody, návaly horka, noční pocení, změny nálady, únavu a nespavost, špatné soustředění, bolesti hlavy a kloubů, nízký sexuální apetit, suchost vaginy a problémy s močením. Většina žen se setká s příznaky během menopauzy, síla příznaků se nesmírně liší mezi ženami. Některé se s nimi setkají na pár měsíců, jiné jimi mohou trpět roky ne-li dekády.

Dlouhodobá zdravotní rizika související s menopauzou
Ženy, které prochází menopauzou, mají zvýšené riziko rozvoje srdečně-cévního onemocnění, osteoporózy (řídnutí kostí), diabetes mellitus druhého typu, deprese a demence. Samozřejmě pro tato onemocnění existují i jiné rizikové faktory, které musí být zohledněny.

Léčba menopauzálních obtíží
Jezení vyvážené stravy a pravidelné cvičení – což je silový, jsou prospěšné a mohou také snížit riziko jakéhokoli z výše uvedených onemocnění. Je zde mnoho věcí, které pomohou zvládnout příznaky menopauzy, a v mnoha případech mohou výrazně zlepšit kvalitu života. Prvním krokem by měla být konzultace se zdravotním odborníkem o možnostech, aby pacientka mohla učinit informované rozhodnutí o možných rizicích a výhodách. Nemělo by se čekat, až začnou být příznaky nezvladatelné. Nejefektnější způsob, jak léčit menopauzální příznaky, je dodat tělu chybějící hormony, které tělo přestalo produkovat. Náhradní hormonální léčba (NHL) obvykle zahrnuje nahrazení estrogenů a progestogenů. Tato léčba je nejúčinnější, pokud se zahájí ještě před poslední menstruací.

Menopauza a HIV
Některé příznaky menopauzy mohou být stejné jako u infekce HIV a v průběhu menopauzy, tak mohou některé ženy cítit obavy, že už není jejich HIV pod kontrolou. Víme, že ženy žijící s HIV zažívají více problémů týkajících se duševního zdraví než ženy bez HIV a že HIV může zasahovat do sexuálních funkcí z řady důvodů. Protože může menopauza také ovlivnit duševní zdraví, některé HIV pozitivní ženy mohou zjistit, že se jejich příznaky duševního onemocnění během tohoto období zhoršují. HIV neovlivňuje způsob, kterým budete procházet menopauzou, přestože některé studie ukázaly, že ženy žijící s HIV pravděpodobněji zažívají silnější příznaky menopauzy. Zkušenost každé ženy s menopauzou je odlišná. Můžete mít štěstí a nezaznamenat skoro žádné příznaky, nebo můžete mít příznaky vážnějšího rázu po několik let. Být pozitivní by nemělo dělat příliš velký ve vaší menopauze, aby byla adekvátně zvládnutá. Existuje mnoho typů náhradní hormonální terapie, která může být bezpečně podána HIV pozitivním ženám. Je důležité vyhledat odborníka, který se na menopauzu specializuje, a diskutovat příznaky a léčbu menopauzy individualizovaným přístupem.

Originál průvodce si můžete pročíst v angličtině ve zdrojovém odkazu pod článkem.
Zkráceno a přeloženo z:https://sophiaforum.net/index.php/guide-to-menopause-for-women-living-with-hiv/.Připravila Veronika

Obrázek č. 138
Podcast Život plus
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 180
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.