Zdravá výživa

Úloha stravy ve zdraví

Vyvážená strava je nezbytná pro zachování dobrého zdraví pro všechny, ať žijí s HIV, nebo ne. Samotný virus HIV a některé léky proti HIV mohou změnit způsob, jakým vaše tělo zpracovává jídlo. Lidé s HIV by měli vyvinout veškeré úsilí, se stravovali zdravě a vyváženě a pravidelně cvičili.

Jaký vliv má strava na mé zdraví?

Zdravé srdce

Lidé s HIV mají zvýšené riziko onemocnění srdce, neboť samotný virus (HIV) a některé antiretrovirové léky zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Jedna z věcí, které můžete udělat, abyste pomohli snížení těchto rizik, je udržet si zdravou váhu. Měli byste mít index tělesné hmotnosti (BMI) ideálně mezi 18,5 a 24,9 kg/m2. BMI nad 25 zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Dalším rizikovým faktorem je břišní obezita. To znamená, že je nutné udržovat pas pod 80 cm pro ženy, pod 94 cm pro muže.

Dalším způsobem, jak předcházet riziku kardiovaskulárních onemocnění, je snížit příjem soli. Příliš mnoho soli může vést ke zvýšení krevního tlaku, což v důsledku zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Hotová jídla obsahují často hodně soli. Domácí příprava jídel tak může pomoci při kontrole množství soli, kterou jíte. Chléb a snídaňové cereálie také obsahují velké množství soli, takže pomůže omezit množství, které jíte. Zachovat chuť jídla vám pomůže výměna soli za bylinky a koření nebo za sůl s nižším obsahem sodíku.

Doporučuje se také snížit množství nasycených tuků. Zabrání se tak zvyšování krevních tuků, jako je cholesterol a triglyceridy, protože ty mohou také zvyšovat rizika kardiovaskulárních onemocnění. Nasycené tuky se nacházejí v zpracovaných masných výrobcích, tedy uzeninách, šunce a hamburgerech, v tučných částech masa, plnotučných mléčných výrobcích, sádle, přepuštěném másle (ghí) a hovězím či skopovém loji. Můžete je nahradit tuky z rostlinných zdrojů, jako je řepkový a olivový olej.

Zdravé kosti

Dlouhodobá infekce HIV a některé léky proti HIV mohou přispívat ke snížení minerální hustoty kostí. Podváha (BMI pod 19 kg/m2) zvyšuje riziko osteoporózy. Udržení zdravé hmotnosti vám může pomoci toto riziko snížit. Je také důležité zajistit ve stravě adekvátní množství klíčových živin pro zdraví kostí – vápníku a vitaminu D. Vaše tělo uchovává 99% vápníku v kostech. Vitamin D pomáhá Vašemu tělu využívat vápník ze stravy. Spolu se cvičením tak udržují vaše kosti zdravé. Mezi zdravé zdroje vápníku patří mléčné výrobky (mléko, jogurty a sýry s nízkým obsahem tuku), zelená zelenina včetně brokolice, čínského zelí a snídaňové cereálie s přídavkem vitaminu D. Doporučená denní dávka pro dospělou osobu je nejméně 800 mg vápníku. 200 ml sklenice mléka poskytne přibližně jednu třetinu doporučené dávky. Jiné potraviny, živiny a vitamíny, které jsou poskytovány vyváženou stravou, jsou také důležité pro zdraví kostí. Nadměrné množství alkoholu a kofeinu je pro kosti škodlivé. Pokud se rozhodnete pít kávu a alkohol, doporučujeme je konzumovat s mírou.

Zdravá játra

U lidí s HIV je důležité udržovat zdravá játra dobře vyváženou stravou. Zdravá játra jsou důležitá při zpracovávání léčiv. Vyhýbat se tučným jídlům a nadměrnému požívání alkoholu, jíst velké množství ovoce a zeleniny, omezit sladké potraviny a vyhýbat se přírůstku tuků, zvláště v oblasti břicha, to vše pomůže udržet játra zdravá.

Zdravé ledviny

Ledviny mají několik funkcí – odstraňovat odpadní produkty a přebytečnou vodu, kontrolovat krevní tlak, produkovat hormony a vyvažovat minerály ve vašem těle. Až jedna třetina lidí žijících s HIV je postižena dlouhodobým onemocněním ledvin. Péče o ledviny je proto důležitá pro vaše celkové zdraví. Dva z hlavních faktorů, které ovlivňují zdraví ledvin, jsou hypertenze a cukrovka 2. typu, což jsou nemoci běžné u HIV pozitivních lidí. Udržení zdravé stravy a hmotnosti může pomoci při prevenci hypertenze a diabetu. Snížení příjmu soli a alkoholu také pomáhá snižovat rizika. Aby ledviny fungovaly správně, pomáhá během dne pít hodně tekutin. Měli byste vypít zhruba 1,5–2 litry tekutin denně, nebo se řídit podle barvy moči – měla by být slámově zbarvená a ne tmavá.

30. 11. 2020 OQYZ

Obrázek č. 239
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.