Cestování a omezení do jednotlivých zemí

Cestování po Evropské unii už dnes nevyžaduje téměř žádnou přípravu a stejně tak není potřeba nijak zvlášť přemýšlet ani o vašem statusu. Stačí zabalit léky, pokud jste na terapii, a vyrazit.

Pozitivní cizinci nejsou vítáni

Mimo domovskou Evropu to ale není vždycky tak svobodné, jak jsme zvyklí. Existuje několik zemí, které na svém území HIV pozitivní cizince nechtějí. V některých případech jde jen o text zákona, jehož dodržování na hranicích nijak nekontrolují, jinde ale vyžadují krevní test a v případě pozitivního výsledku policie cizince deportuje. Většinou se nejedná o země, které by se daly považovat za oblíbené turistické destinace, ale na Čechy s batohem dnes člověk narazí na celém světě, tak není od věci zmínit aspoň země, které oficiálně nedovolují ani krátkodobý pobyt lidí s HIV.

 • Brunej zákony zakazují vstup HIV+, ale pro krátkodobý pobyt není vyžadován test
 • Irák při pobytu delším než 10 dní je vyžadován místní test na HIV
 • Jemen zákony zakazují vstup HIV+, ale pro pobyt kratší než 3 měsíce není vyžadován test
 • Papua Nová Guinea pravidla nejsou zcela jasná, ale úředník na hranicích může doklad o negativním testu vyžadovat
 • Rovníková Guinea na hranicích je vyžadován doklad o negativním testu
 • Saúdská Arábie doklad o zdravotním stavu včetně testu na HIV je údajně vyžadován jen pro pracovní a dlouhodobá víza; v případě dovozu léků je třeba, aby byly označeny jménem cestujícího, jménem jeho lékaře a lékárny
 • Singapur zákony zakazují vstup HIV+, ale pro pobyt kratší než 30 dní není vyžadován test
 • Surinam cestující z Afriky, Asie a východní Evropy musí předložit negativní test na sexuálně přenosné choroby
 • Súdán podle zákona je negativní test nutný pro získání víza, ale údajně to ambasády nevyžadují a zákon se v praxi neuplatňuje
 • Šalamounovy ostrovy úředník na hranicích může vyžadovat negativní test nebo může nařídit vyšetření
 • Spojené arabské emiráty zákony zakazují vstup HIV+, ale test je vyžadován až při žádosti o dlouhodobý pobyt; dovoz léků proti HIV je oficiálně zakázán

Paragrafy proti šíření HIV

S cestováním ale může být spojený ještě jiný právní problém. V případě sexu se pozitivního turisty mohou týkat paragrafy, které postihují šíření nemocí. Různé země se k problému staví s různou dávkou konzervativizmu. Přes šedesát zemí na světě má zákony, které trestají přenos HIV (často stačí jen sex HIV+ s HIV-, k nákaze ani dojít nemusí) nebo případy, kdy pozitivní před sexem neřekne svému sexuálnímu partnerovi o své pozitivitě. Země, které odsoudily nejvíc pozitivních za šíření viru, jsou podle dat serveru Aids free world z roku 2012 USA, Kanada, Švédsko, Švýcarsko, Rakousko, Austrálie a Nizozemsko. Co se Evropy týče, většina zemí Západu nemá, na rozdíl od většiny bývalého Východního bloku, speciální zákony proti přenosu HIV, ale využívá obecných norem proti šíření nebezpečných nemocí. Španělsko, Irsko, Island, Litva, Chorvatsko, Bulharsko a Makedonie pak přesouvají hlavní část odpovědnosti za ochranu před HIV na každého jednotlivce. V těchto zemích nejsou známé případy trestního stíhání pozitivních za šíření viru.

Obrázek č. 138
Obrázek č. 150

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.