Cestování a omezení do jednotlivých zemí

Cestování po Evropské unii už dnes nevyžaduje téměř žádnou přípravu a stejně tak není potřeba nijak zvlášť přemýšlet ani o vašem statusu. Stačí zabalit léky a vyrazit.

Pozitivní cizinci nejsou vítáni

Mimo domovskou Evropu to ale není vždycky tak svobodné, jak jsme zvyklí. Existuje několik zemí, které na svém území HIV pozitivní cizince nechtějí. V některých případech jde jen o text zákona, jehož dodržování na hranicích nijak nekontrolují, jinde ale vyžadují krevní test a v případě pozitivního výsledku policie cizince deportuje. Většinou se nejedná o země, které by se daly považovat za oblíbené turistické destinace, ale na Čechy s batohem dnes člověk narazí na celém světě, tak není od věci zmínit aspoň některé země, které oficiálně nedovolují ani krátkodobý pobyt lidí s HIV: Aruba, Dominikánská republika, Cookovy ostrovy, Irák, Jordánsko, Kuvajt, Malajsie, Katar, Rusko a Turkmenistán.

V roce 2019 bylo evidováno kolem 48 zemí, které upravují vstup do země, pobyt a rezidenturu dle HIV statusu. Krom zákazu vstupu do země mohou státy požadovat provedení HIV testu při studijním pobytu, pracovním pobytu, při pobytu delším než 90 dní. Některé státy dokonce deportují cizince zpět na základě HIV statusu (např. Rusko, Egypt, Omán, Súdán – blíže viz odkaz dole). Dobrá zpráva je ta, že ve zbylých 203 zemích na omezení v souvislosti s cestováním nenarazíte.

Seznam všech zemí s různým typem omezení pro HIV pozitivní osoby naleznete na https://www.unaids.org/en/resources/infographics/hiv-related-travel-restrictions. Užitečné informace najdete též na webu: http://lawsandpolicies.unaids.org/.

Paragrafy proti šíření HIV

S cestováním ale může být spojený ještě jiný právní problém. V případě sexu se pozitivního turisty mohou týkat paragrafy, které postihují šíření nemocí. Různé země se k problému staví s různou dávkou konzervativizmu. Přes sedmdesát zemí na světě má zákony, které trestají přenos HIV (často stačí jen sex HIV+ s HIV-, k nákaze ani dojít nemusí) nebo případy, kdy pozitivní před sexem neřekne svému sexuálnímu partnerovi o své pozitivitě. Země, které odsoudily nejvíc pozitivních za šíření viru, jsou podle dat serveru HIV Justice Network z roku 2016 Rusko, USA, Bělorusko, Kanada, Francie, Spojené království a Itálie. Co se Evropy týče, většina zemí Západu nemá, na rozdíl od většiny bývalého Východního bloku, speciální zákony proti přenosu HIV, ale využívá obecných norem proti šíření nebezpečných nemocí. Španělsko, Řecko, Chorvatsko, Bulharsko a Makedonie pak přesouvají hlavní část odpovědnosti za ochranu před HIV na každého jednotlivce. V těchto zemích nejsou známé případy trestního stíhání pozitivních za šíření viru.

24. 7. 2020 OQYZ

Obrázek č. 209
Obrázek č. 206
Podcast Život plus
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact DMYTRO, dmytro.skirhiko@aids-pomoc.cz, +420 720 956 544, +420 725 960 300. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с DMYTRO, dmytro.skirhiko@aids-pomoc.cz, +420 720 956 544 чи +420 725 960 300. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.