Očkování proti infekci covid-19 pro HIV+ pacienty
Informace k očkování proti infekci covid-19 pro HIV+ pacienty
Na tomto webu vám budeme přinášet aktuální informace k očkování proti infekci covid-19. Naše pacientská organizace byla přizvána k práci národní koordinační vakcinační skupiny, budeme vás tedy schopni průběžně a detailně informovat o přípravě a postupu očkování. Informace publikované na této stránce konzultujeme s lékaři HIV center a členy Společnosti pro infekční lékařství ČLS JEP, garantujeme tedy jejich odbornou správnost.
Sledujte webinář na téma očkování proti nemoci covid-19
Informace byly naposledy aktualizovány 13.1.2021.
Je očkování proti infekci covid-19 vhodné pro HIV+ pacienty?
Ano. Očkování se doporučuje všem osobám žijícím s HIV a to bez ohledu na počet CD4 buněk a stav virové nálože. Vhodnost očkování se zvažuje pouze u osob, které v minulosti měly nějakou závažnou alergickou reakci (např. anafylaktický šok a podobné stavy) po požití potravin, očkování nebo podání léků.
Měl bych se nechat očkovat?
Určitě ano. Virus způsobující infekci covid-19 z populace sám od sebe nezmizí. Očkování vás ochrání před první nebo opakovanou nákazou infekcí covid-19. Očkování vedoucí ke kolektivní imunitě je v současné době jediný způsob jak zastavit šíření infekce v populaci a obnovit život bez neustálých omezení a uzávěr. Kolektivní imunita funguje pouze tehdy, když je naočkován dostatečný podíl jedinců společnosti.
Patří osoby žijící s HIV do prioritní skupiny pro očkování proti infekci covid-19?
Ano. Všichni pacienti s imunodeficiencí (bez ohledu na počet CD4 buněk a výši virové nálože) byli zařazeni do prioritní skupiny 1B, u které se očekává, že očkování začne v dubnu/květnu2021.
Jak bude očkování probíhat?
Pacienti v prvních prioritních skupinách budou očkováni ve speciálních očkovacích centrech, která splňují náročné podmínky pro skladování vakcíny. Nepůjde tedy o ordinaci praktického lékaře a nemusí se ani vždy nutně jednat o HIV centrum, do kterého docházíte.
Každý, kdo spadá do prioritní skupiny, bude vyzván k rezervaci na jednotném webovém portálu, kde při registraci a rezervaci termínu vyplní několik základních informací (osobní identifikace, věk, základní onemocnění, preference očkovacího centra). Spuštění centrálního rezervačního systému se plánuje k 1.2.2021. Pacienti se budou do systému hlásit sami; pokud bude žadatel spadat do definice ohrožených skupin, případně bude splňovat více podmínek prioritních skupin (např. věk nad 65 let, diagnóza HIV a hypertenze) bude mu dána přednostní možnost objednání do vybraného očkovacího centra. Je zároveň možné, že algoritmus rezervačního systému přiřadí lidem, kteří covid-19 prodělali v posledních 3-6 měsících, nižší prioritu, aby se přednostně mohli proočkovat ti, kdo imunní dosud nejsou.
Jakou očkovací látkou budu očkován/a?
V současné době se očkuje již dvěma očkovacími látkami – vakcínou Pfizer/BioNTech (obchodní název Comirnaty) a vakcínou Moderna. Jde o vakcíny typu mRNA, které neobsahují živý virus a není tedy žádné riziko, že by u očkované osoby vyvolaly onemocnění, proti kterému se očkuje. Obě vakcíny se podávají ve dvou dávkách s odstupem 21 dnů (Comirnaty), resp. 28 dnů (Moderna). Teprve po podání druhé očkovací látky se vytvoří v těle dostatečná imunitní odpověď a ochrana před infekcí covid-19.
Čeká se na schválení dalších vakcín evropskými regulačními úřady, nejdříve půjde zřejmě o očkovací látku společnosti AstraZeneca, která je založena na adenovirovém nosiči a nemusí se skladovat v mrazícím boxu – očkovat s ní budou přednostně praktičtí lékaři.
Pro koho očkování není určeno?
Neočkují se osoby mladší 16 let (Comirnaty), resp. 18 let (Moderna). Plošné očkování se nedoporučuje ani těhotným a kojícím ženám, protože tato skupina nebyla zařazena do studií covid-19 vakcín. Pokud patříte do některé z těchto skupin, očkováni nebudete.
Je nutné se před očkováním nechat otestovat?
Ne. Před očkováním není nutné absolvovat žádný test na covid-19. Očkování osoby s infekcí covid-19 nemůže vést k poškození jejího zdraví.
Budu za očkování něco platit?
Ne. Očkování je plně hrazeno ze systému veřejného zdravotního pojištění.
Covid-19 jsem již prodělal/a. Je pro mne očkování stále vhodné?
Ano. Zatím přesně nevíme, na jak dlouho jsou osoby, které covid-19 prodělaly, chráněny před novou nákazou. Dle dostupných informací je však zřejmé, že tato ochrana trvá alespoň 3 měsíce. Prodělání infekce covid-19 není kontraindikací očkování. Lidé, kteří nebyli na covid-19 testováni a prodělali ho třeba bezpříznakově, tak nejsou očkováním nijak ohroženi.
Ke konci roku 2020 již bylo v ČR onemocnění covid-19 diagnostikováno u několika desítek HIV pozitivních osob. Dle dosavadních zkušeností našich lékařů i dle zpráv ze zahraničí se průběh nemoci covid-19 u léčených HIV pozitivních pacientů nijak zásadně nelišil od průběhu u HIV negativních osob.
Co se po očkování v mém těle stane? Jak dlouho mě očkování bude chránit?
Vakcína připraví váš organismus k tomu, aby byl sám schopen se bránit infekci covid-19. Po očkování se vám v těle vytvoří protilátky, které zabrání nákaze, pokud byste se někdy v budoucnu s virem SARS-CoV-2 setkali. Obvykle trvá několik týdnů, než se v těle po očkování protilátky vytvoří. U vakcín Comirnaty/Moderna se dostatečné imunitní odpovědi a ochrany před infekcí covid-19 dosáhne přibližně týden po aplikaci druhé očkovací dávky, tj. cca za měsíc od prvního očkování. Na základě dosud provedených vakcinačních studií víme, že u očkovaných přetrvávají protilátky v krvi po dobu mnoha měsíců a po tuto dobu budete chráněni před onemocněním covid-19.
HIV centrum Fakultní nemocnice Bulovka bude nabízet svým pacientům možnost současně s očkováním a následně s odstupem několika měsíců provést test krevních protilátek, aby se mohl ověřit efekt očkování. Tyto testy protilátek proběhnou s informovaným souhlasem pacienta.
Budu mít po očkování automaticky pozitivní výsledek antigenních covid-19 testů? A jaký bude výsledek PCR covid-19 testu?
Po očkování dojde pouze k tvorbě krevních protilátek, což lze prokázat sérologickým vyšetřením. Očkování nemá žádný vliv na výsledky antigenních testů, ani na výsledky vyšetření pomocí metody PCR.
Musím se po očkování i nadále řídit vládními protiepidemickými opatřeními?
Ano. Pro očkované osoby zatím platí stejná protiepidemická opatření (celostátní či regionální) jako pro osoby neočkované. Zjišťujeme, zda pro očkované osoby bude i nadále jako doposud platit povinnost karantény po kontaktu s covid-19 pozitivní osobou.
Kde najdu více informací o očkování proti infekci covid-19?
Vláda ČR zveřejňuje veškeré informace k očkování na webu COVID PORTÁL. Dobrý přehled častých otázek k očkování najdete i na webu iniciativy Sníh. Pokud na našem webu nebo těchto portálech přesto nenajdete odpověď na to, co vás ohledně očkování zajímá, napište nám email. Pokusíme se odpověď obratem zjistit.
Informace k testování na covid-19
Členové naší pacientské organizace se mohou nechat otestovat zdarma v našem testovacím místě v pražském Domě světla. Nabízíme PCR testy a antigenní testy.
Pokud ještě nejste členy naší pacientské organizace a chcete se dozvědět, co členství v České společnosti AIDS pomoc obnáší a třeba se i stát členem/členkou, podívejte se sem.