Očkování proti infekci covid-19 pro HIV+ pacienty

Informace k očkování proti infekci COVID-19 pro HIV+ pacienty

Na tomto webu vám přinášíme aktuální informace k očkování proti infekci COVID-19. Informace publikované na této stránce konzultujeme s lékaři HIV center a členy Společnosti pro infekční lékařství ČLS JEP, garantujeme tedy jejich odbornou správnost.

Informace byly naposledy aktualizovány 21.6.2021.

Je očkování proti infekci COVID-19 vhodné pro HIV+ pacienty?

Ano. Očkování se doporučuje všem osobám žijícím s HIV, a to bez ohledu na počet CD4 buněk a stav virové nálože. Vhodnost očkování se zvažuje pouze u osob, které v minulosti měly nějakou závažnou alergickou reakci (anafylaktický šok a podobné stavy) po očkování nebo injekčním podání jiných léků.

Měl bych se nechat očkovat?

Určitě ano. Virus způsobující infekci COVID-19 z populace sám od sebe nezmizí. Očkování vás ochrání před první nebo opakovanou nákazou infekcí COVID-19. Očkování vedoucí ke kolektivní imunitě je v současné době jediný způsob jak zastavit šíření infekce v populaci a obnovit život bez neustálých omezení a uzávěr. Kolektivní imunita funguje pouze tehdy, když je naočkován dostatečný podíl jedinců společnosti.

15.června 2021 skončila možnost přednostní registrace na očkování pro pacienty s HIV. Zatím nejsem naočkovaný/á, mohu se stále nechat naočkovat?

Ano, očkování stále pokračuje. K 15.6. sice skončila možnost pacientů s chronickým onemocněním využít přednostní kód k registraci na očkování, ale zároveň se v mezidobí otevřela možnost očkování pro všechny věkové skupiny starší 16 let. Očkovat se dnes může nechat každý, kdo má o očkování zájem.

Očkuje se stále v HIV centrech?

Některá HIV centra stále zajišťují očkování ve svých ambulancích, jiná do očkování přímo zapojena nebyla nebo očkování v nich již bylo ukončeno.

Očkování v HIV centru probíhá Očkování v HIV centru neprobíhá nebo již bylo ukončeno
HIV centrum Bulovka Praha HIV centrum ÚVN Praha
HIV centrum Ústí nad Labem HIV centrum České Budějovice
HIV centrum Plzeň HIV centrum Ostrava
HIV centrum Hradec Králové
HIV centrum Brno

Pokud vás HIV centrum kvůli očkování doposud nekontaktovalo, registrujte se sami v centrálním rezervačním systému na adrese https://registrace.mzcr.cz a vyberte si očkovací místo podle vlastní volby.

Jakou očkovací látkou budu očkován/a?

V současné době se očkuje třemi očkovacími látkami – vakcínou Pfizer/BioNTech (obchodní název Comirnaty), vakcínou Moderna a vakcínou AstraZeneca. Vakcíny se podávají ve dvou dávkách s odstupem druhé dávky:

  • Comirnaty za 38 - 42 dnů
  • Moderna za 38 – 42 dnů
  • AstraZeneca za 12 týdnů.

Již tři týdny po první dávce se výrazně snižuje riziko těžkého průběhu infekce. K plnému nástupu ochrany dochází 14 dnů po druhé dávce – od tohoto termínu proto nemusí očkovaný do karantény v případě kontaktu s infekcí a nemusí podstupovat pravidelné antigenní testy ve firmách.

Certifikát o provedeném očkování si můžete sami stáhnout na adrese https://ocko.uzis.cz.

Pro koho očkování není určeno?

Neočkují se osoby mladší 16 let (Comirnaty), resp. 18 let (Moderna, AstraZeneca). O očkování v těhotenství je zatím málo informací, proto se zatím zvažuje pouze u těhotných žen ve vysokém riziku nákazy.

Je nutné se před očkováním nechat otestovat?

Před očkováním se neprování žádný test na covid-19 ani se neodebírají protilátky. Osoby, které prodělaly covid-19 se očkují také, a to v odstupu 6 měsíců po onemocnění. Cílem je ochrana před opakovanou nákazou.

Budu za očkování něco platit?

Ne. Očkování je plně hrazeno ze systému veřejného zdravotního pojištění.

COVID-19 jsem již prodělal/a. Je pro mne očkování stále vhodné?

Ano, očkování má zabránit opakované nákaze koronavirem. K té ale dochází v prvních 6 měsících po prodělaném covidu-19 velmi vzácně, proto se doporučuje absolvovat očkování za 6 měsíců po onemocnění. Protilátky se neodebírají, protože jejich výše na tomto postupu nic nemění.

Dosud bylo v ČR onemocnění COVID-19 diagnostikováno u několika desítek HIV pozitivních osob. Dle dosavadních zkušeností našich lékařů i dle zpráv ze zahraničí se průběh nemoci COVID-19 u léčených HIV pozitivních pacientů zásadně nelišil od průběhu u HIV negativních osob.

Co se po očkování v mém těle stane? Jak dlouho mě očkování bude chránit?

Vakcína připraví váš organismus na to, aby byl schopen se bránit infekci COVID-19, pokud byste se někdy v budoucnu s virem SARS-CoV-2 setkali. Již 3 týdny po první dávce bývá očkovaný chráněn před těžkým průběhem covidu-19. Plná ochrana nastupuje 2 týdny po druhé dávce. Zatím není jasné, jak dlouho bude tato ochrana trvat a jestli bude nutné přeočkování podobně jako u jiných vakcín.

Budu mít po očkování automaticky pozitivní výsledek antigenních COVID-19 testů? A jaký bude výsledek PCR COVID-19 testu?

Po očkování dojde pouze k tvorbě protilátek v krvi. Očkování nemá žádný vliv na výsledky antigenních testů, ani na výsledky vyšetření pomocí metody PCR.

Musím se po očkování i nadále řídit vládními protiepidemickými opatřeními?

Pro očkované platí stejná protiepidemická opatření jako pro neočkované. Od března 2021 ale osoba, která

  • se prokáže certifikátem MZ ČR o provedeném očkování a
  • od 2. dávky uplynulo nejméně 14 dnů

nemusí do karantény po kontaktu s infekcí a nemusí podstupovat antigenní testy ve firmách. Zatím stále musí do karantény po návratu ze zahraničí.

Kde najdu více informací o očkování proti infekci COVID-19?

Vláda ČR zveřejňuje veškeré informace k očkování na webu COVID PORTÁL. Dobrý přehled častých otázek k očkování najdete i na webu iniciativy Sníh. Pokud na našem webu nebo těchto portálech přesto nenajdete odpověď na to, co vás ohledně očkování zajímá, napište nám email. Pokusíme se odpověď obratem zjistit.

Informace k testování na COVID-19

Členové naší pacientské organizace se mohou nechat otestovat zdarma v našem testovacím místě v pražském Domě světla. Nabízíme PCR testy a antigenní testy.

Pokud ještě nejste členy naší pacientské organizace a chcete se dozvědět, co členství v České společnosti AIDS pomoc obnáší a třeba se i stát členem/členkou, podívejte se sem.

Přílohy

Obrázek č. 237
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.