On-line poradna

Odmietnutie vyšetrenia zubárom 13. 3. 2024

Uživatel: Sklamaný, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Dobrý deň, Mal som riadny termín u zubára. Po vyplnení dotazníku - nešpecifikuje, či som liečený, v kolonke je HIV/AIDS, ako by to bolo to isté - ma zavolali a doktor mi povedal, že ma neošetria, lebo HIV poz. pacientov berú až na konci dňa - vraj kvôli dezinfekcii nástrojov. Nedostal som písomné rozhodnutie, ktoré viem že je povinný pri odmietnutí doručiť s vysvetlením a udaním dôvodného §. Natroje aj tak sterilizujú po každom pacientovi. Alebo ide nástroj z úst do úst? Mám si nájsť iný termín, ktorý musí byť na konci dňa. Rád by som podal sťažnosť, ale potreboval by som radu a pomoc - som naozaj v práve? Ako a kam poslať sťažnosť a čo by v nej malo byť? Ďakujem

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 21. 3. 2024

Dobrý den,

omlouvám se za opožděnou odpověď.

Na jednu stranu je fér uvést, že jsme v uplynulých letech řešili řadu případů, kdy stomatologové úplně odmítali ošetřit lidi s HIV. Z toho důvodu jsem v minulosti spíš nedoporučoval postup proti těm lékařům, kteří s ošetřením nemají problém, pouze si stanoví různé podmínky jako např. konec pracovní doby. Pravdou však je, že počet případů odmítnutí pacienta, o kterých víme, klesá.

Domnívám se, že máte pravdu v tom, že postup je nesprávný, protože každý pacient může být potenciálně nakažen infekční chorobou a stomatolog se k němu jako k takovému musí z preventivních důvodů i chovat. V konečném důsledku tak jde o znevýhodnění lidí s HIV, k němuž neexistuje pádný důvod, a tedy se jedná o diskriminaci.

Budete-li se proti tomu chtít bránit, je nutné podat stížnost přímo u poskytovatele, který Vás odmítl. Jejich písemná reakce je podmínkou pro to, abyste mohl podávat další stížnosti (např. krajskému úřadu, České stomatologické komoře nebo veřejnému ochránci práv). Budete-li následně potřebovat pomoc s dalšími kroky, můžete mě kontaktovat na emailu jakub.tomsej@aids-pomoc.cz.

Obrázek č. 239
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.