On-line poradna

Když selže léčba? 17. 3. 2019

Uživatel: Karla, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, v článku naší České televize: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2663549-lidstvo-hleda-kata-ktery-popravi-hivaids-vedci-maji-pet-kandidatu se píše toto: "Dvěma třetinám po selhání prvního léku už nepomůže ani jiná kombinace. Lékaři tak znovu varují před časovanou bombou." Konkrétně já, jsem začala brát lék Odefsey a pokud tento lék "selže", tak s pravděpodobností cca 66% směřuji k aids a smrti?

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 17. 3. 2019

Podle mého názoru tato informace není pravdivá. Alespoň ne dnes a ne v civilizovaných zemích.

Samozřejmě počty resistentních kmenů mohou časem narůstat. Ale třeba na zmíněný tenofovir se resistence objevuje nejvýše v několika procentech, určitě ne v řádu desítek procent. Na některé léky, které se dnes u nás užívají spíše vzácně a více se užívaly v minulosti, může být resistence častější.

Navíc pokud Vám vznikne resistence a budete užívat jinou kombinaci, tak je určitá šance, že během několika let resistentní kmen vymizí, bude nahrazen "divokým" typem viru a budete se moci vrátit k původní léčbě.

Selhání léčby, kdy pacient léky řádně užíval a už nereagoval na žádnou jinou kombinaci léků, jsem u nás viděl jednou, a to na konci devadesátých let minulého století. Bylo to v době, kdy se s léčbou teprve začínalo a pacient byl několikrát léčen i monoterapií (jediným přípravkem), která se tehdy používala. Takže se mu rozvinula mnohočetná resistence. Dnešní jedna tableta v sobě má 3-4 přípravky, tak se nemusíte bát, pokud budete léky řádně užívat, že se rozvine resistence. A pokud by k tomu přece jen došlo, tak jsou dostupné další léčebné možnosti.

V rozvojových zemích bývá problém, že jiná kombinace není k dispozici, resp. není k dispozici za dostupnou cenu. Ale obavy, že lidé z rozvojových zemích nebudou schopni dodržovat režim léčby, se nepotvrdily. V těchto zemích jsou větším problémem výpadky léků, nedostatek zdravotníků, který pacientům léky vydá.

Asi nejznámějšími zeměmi, kde lidé nemohou dodržovat režim léčby z objektivních důvodů, jsou dnes Venezuela a některé státy bývalého Sovětského svazu (v těchto zemích mohou dokonce být protivirové léky údajně pacientům zabaveny represivními složkami), ale s občasnými problémy se setkává i Rumunsko. Během hurikánu Katrina zažili mnoho výpadků v léčbě i obyvatelé na jihu USA.

Obrázek č. 237
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.