10 tipů pro zdravé stárnutí s HIV

Lidé žijící s HIV dnes mohou prožít stejně plnohodnotný život jako běžná populace a v klidu zestárnout. Jak tedy co nejvíce podpořit své zdraví a předejít zbytečným problémům v průběhu stárnutí? Přinášíme vám 10 základních tipů jak na to.

  1. Užívejte správně léky - Užívání léků dle předpisu a udržování nedetekovatelné virové nálože nechrání pouze váš imunitní systém, ale také zabraňuje přenosu viru. Plné potlačení HIV pomáhá snižovat chronický zánět, který je spojen s mnohými zdravotními problémy, jako jsou onemocnění srdce a cév.
  2. Zanechte kouření - Kouření má negativní dopad na různé aspekty zdraví – vizte náš dřívější seriál o kouření. Pokud se vám nedaří přestat, pokuste se alespoň přejít na méně škodlivé alternativy užívání tabáku/nikotinu.
  3. Léčete virovou hepatitidu - Virová hepatitida typu B je léčitelná a virová hepatitida C je vyléčitelná díky množství dobře tolerovaných léků.
  4. Udržujte alkohol pod kontrolou - Pro ty, kteří mají virovou hepatitidu B nebo C doporučují lékaři plně se vyhnout alkoholu. Pokud máte vážné problémy, můžete se obrátit na Anonymní alkoholiky.
  5. Vyhněte se drogám - V případě potíží neváhejte kontaktovat adiktologickou poradnu.
  6. Choďte na prohlídky - Jak stárnete, můžete vyžadovat pravidelné prohlídky častěji a to nejen v HIV centru. Lékaři by měli posoudit riziko rakoviny, onemocnění srdce a cév, duševní zdraví a jiné. V případě potřeby by měli poskytnout očkování.
  7. Navštivte geriatra nebo jiného specialistu - Ideální zdravotní péče u starších lidí žijících s HIV by měla zahrnovat specialisty včetně geriatrů. Zvláště by měli posoudit fyzické funkce, křehkost a výživu, inkontinenci, poruchy spánku, problémy se zrakem a sluchem, zmatenost a úbytek svalové hmoty.
  8. Dobře se stravujte - Výzkumy u lidí bez HIV s vysokým rizikem onemocnění srdce a cév ukazují, že je středomořská strava spojena s nižším výskytem infarktů, mrtvic a úmrtí. Konzumace čistých proteinů (libového masa) pomáhá udržovat svalovou hmotu, zatímco předem zpracované potraviny jsou spojeny s kratším životem.
  9. Cvičte - Udržení zdravé hmotnosti pomůže předejít onemocnění srdce a cév a diabetu. Zdravá váha také snižuje riziko rakoviny. Silový trénink může pomoci v úbytku svalové hmoty související s věkem. Aerobní cvičení může mírnit depresi. Aktivitou rovněž předcházíte křehkosti.
  10. Starejte se o své duševní zdraví - Vyhledejte odborníka na duševní zdraví a případně užívejte léky, abyste vyléčili například depresi a úzkosti, které ovlivňují vaše celkové zdraví. Redukce sociální izolace je dalším nezbytným krokem pro stárnoucí osoby žijící s HIV.

Zdroj: https://www.poz.com/slideshow/health-tips-for-aging-with-hiv/1
Připravila Veronika

Obrázek č. 217
Obrázek č. 206
Podcast Život plus
Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.