HIV a kouření 5. Jak přestat kouřit, náhradní řešení

V našem seriálu jsme se již věnovali důsledkům kouření u HIV pozitivních (vliv zejména na onemocnění srdce a cév), probrali jsme motivaci proč přestat kouřit, že nejvhodnější odbornou pomoc najdete v Centrech léčby pro závislé na tabáku a také jsme si vysvětlili, jak vzniká závislost a že ji způsobuje nikotin.

Dnes se zaměříme na klíčovou část léčby závislosti na tabáku. Je jím příprava náhradního řešení. Rozumí se tím promyšlený plán, který využijete v situacích, kdy obvykle kouříte. Tento plán za vás nevymyslí nikdo jiný, protože vy sami se znáte nejlépe i se svými zvyky, slabostmi i silnými stránkami. Plán by měl být realistický, aby bylo možné jej dodržet.

A jak na něj? V prvé řadě je potřeba identifikovat chvíle, kdy si nejčastěji zapálíte cigaretu. Vysledujte vzorce, kdy sáhnete po cigaretě. Je to tehdy, když jste nervózní? Častěji pod vlivem přátel? Anebo ve chvílích nudy, kdy nevíte, jak zabavit ruce? Ať už je to jakkoli, zkuste se zamyslet, co byste mohli dělat namísto kouření. V situacích, kdy jste sami a přijde na vás chuť si zapálit, můžete například vypít sklenici vody, dát si sprchu, vyluštit křížovku, napsat nebo zavolat kamarádovi. Neměli byste vyměňovat cigaretu za sladkosti nebo alkohol, to byste jen přešli z jedné závislosti do druhé.

Jestli jste bez cigaret nervózní, naučte se některou z relaxačních technik například pomocí vědomé práce s dechem. Můžete využít i antistresového míčku. Pokud kouříte například při šálku kávy, snažte se alespoň na pár dní tento návyk „rozbít“ a rituál s kávou nahradit například čajem. Při čekání je dobré se protáhnout, něco si přečíst, někomu krátce zavolat, zahrát si hru na mobilu. Při čekání na dopravní prostředek můžete například jít jednu zastávku pěšky.

Pro chvíle strávené ve společnosti buďte připraveni na pobídky vašich přátel a kolegů k zapálení si. Nepodceňujte situace, kdy si zapálíte pouze jednu cigaretu – může způsobit návrat k předchozí závislosti a dřívější úsilí tak může vyjít naprázdno. S výhodou můžete využít své vnitřní motivace, kterou mějte stále na paměti, nejlépe i na očích například v podobě osobního motta v peněžence/mobilu.

Snažte se být kreativní a dané příklady berte jako inspiraci, je jasné, že nevyužijete všechny. Ale princip jste už určitě pochopili.

Příště se můžete těšit na tipy, jak se vypořádat s abstinenčním syndromem.

Připravila: Veronika

Obrázek č. 138
Podcast Život plus
Obrázek č. 205
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact DMYTRO, dmytro.skirhiko@aids-pomoc.cz, +420 720 956 544, +420 725 960 300. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с DMYTRO, dmytro.skirhiko@aids-pomoc.cz, +420 720 956 544 чи +420 725 960 300. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.