HIV advokáti na TikToku 2

Dnešním tiktokerem, kterého bychom rádi představili v miniseriálu influencerů, kteří otevírají téma infekce HIV, je 32letý Johneri’O Scott (@jscotttv) z Atlanty. Scott používá TikTok teprve od srpna 2022, ale má přes 45 000 followerů a 583 000 liků u svých videí.

„Říkal jsem si: Nechte mě dělat věci, které vzdělávají, inspirují a posilují lidi,“ říká Scott. „Nechte mě položit můj život jako živoucí odkaz těm, kteří právě dostali HIV a mohou se cítit že umřou.“ Scott chce, aby se lidé o HIV dozvěděli pravdu.

Scottovi byla diagnostikována infekce HIV v roce 2014, ale věděl, že diagnóza ho nemůže zastavit. „Musel jsem se dovzdělat, protože stigma okolo HIV je tak silné, jako že když máte HIV, dostanete AIDS. Když máte HIV, zemřete.“ Po získání více informací o viru, nalezení podpůrných skupin a komunity, a po mnoha otázkách, chtěl pomoci vzdělávat druhé. „Tehdy jsem se zamiloval do vzdělávání o HIV a STD (sexuálně přenosných nemocech). A kolika životů jsem se dotkl od svého coming outu,“ říká.

Scottova TikToková videa říkají pravdu o HIV, vrhají světlo na témata jako nezjistitelný=neinfekční (U=U), preexpoziční profylaxe (PrEP), HIV a STD testování a jiné. Ve videu, které získalo více než 2,9 milionu shlédnutí, vtipně nastiňuje, jak rozpoznat, jestli má muž STD. „Miláčku, jestli „teče“ ještě dříve, než jste začali v posteli, pak hádej co? Utíkej! Může to být STD!“

Jedním z rizik viditelnosti na TikToku jsou ostré komentáře uživatelů, ale Scott to bere s nadhledem. „Vím, že jsem sám se sebou spokojený. Když mi říkají: „Lže - nemá HIV“ nebo „Jen se přetvařuje“, tak prostě jdu dál, protože mě ve skutečnosti neznáte a já neznám vás.“ Prostě dál dělá svou práci: vytváří informativní videa na TikToku a nabádá k pravidelnému testování na HIV a pohlavně přenosné choroby. „Když jde o vaše sexuální zdraví, musíte být opravdu sobečtí.“

Zdroj: https://www.poz.com/article/hiv-advocacy-tik-tok

Připravila Veronika

Obrázek č. 237
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.