HIV cestování: novinky pro cesty do zahraničí

V červenci byla aktualizována globální databáze s informacemi pro HIV cestovatele. Databáze shromažďuje informace o omezeních pro vstup nebo pobyt do různých zemích a je dostupná na webu www.hivtravel.org. Jedná se o společný projekt International AIDS Society (IAS), the European AIDS Treatment Group (EATG), the German AIDS Federation (DAH) and Positive Council Switzerland.

Pozitivní změny:

  • Tchaj-wan a Jižní Korea zrušily všechna stávající omezení.
  • Singapur zmírnil svoje zákony a nyní umožňuje krátkodobé pobyty.
  • Kanada usnadňuje lidem žijícím s HIV získat povolení k pobytu.
  • Žádná země nezavedla nové právní předpisy nebo trestní zákony, které by postihovaly osoby žijící s HIV.
  • Nové informace z několika zemí naznačují, že jsou "bez omezení" (Bělorusko, Bosna Hercegovina, Německo, Maďarsko, Indonésie, Rwanda a Turkmenistán)

Špatnou zprávou je, že u mnoha zemí vstupní překážky pro HIV pozitivní přetrvávají, a to jak pro dlouhodobé, tak i pro krátkodobé pobyty. Některé země dokonce pozitivní lidi deportují. Třináct zemí má trestní zákony, které mají vliv na pobyt při cestě kratší než 90 dnů. Čtyřicet devět zemí omezuje dlouhodobé pobyty, tedy při více než 90 dnech. Nejasný výklad zákonů a postupů je ve 24 zemích. Ve 143 zemích nejsou žádná omezení.

Obrázek č. 138
Obrázek č. 153

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.