HIV versus předsudky - nové video, které boří mýty

Téma předsudků vůči diagnóze HIV a způsobům přenosu inspirovalo tým pracovníků Sdílny+ z České společnosti AIDS pomoc k vytvoření videa, kterým chce poukázat na někdy až paradoxní situace, které mohou provázet běžný život HIV pozitivních. Náměty na zfilmované situace byly čerpány z reálných zážitků HIV pozitivních lidí.

Tvůrci chtějí, aby si lidé po shlédnutí videa uvědomili, že nejsou důvody k odlišnému chování vůči HIV pozitivním lidem. Chtějí filmem přispět k lepší informovanosti o celé problematice. Navzdory všem předsudkům by měli být vnímáni HIV pozitivní, jejich rodiny a blízcí jako součást naší společnosti. Video bylo natočeno za jeden jediný den. Hlavní roli HIV pozitivního ztvárnil Jiří Korytář (vítěz soutěže Gay roku 2015), který se s tématem seznámil na soustředění soutěže, kde byla pro finalisty uspořádána beseda o HIV. "Jirku Sdílna+ velmi zaujala a tak mě ihned po besedě oslovil s tím, že by program rád jakkoliv podpořil," říká Alena Špaková, koordinátorka Sdílny+.

Společnost se mnohdy staví velmi odmítavě nejen k HIV pozitivním, ale i k jejich blízkým. Tito lidé se pak setkávají s diskriminačním chováním ovlivněným předsudky, které mohou napáchat mnoho škod. Obsahem videa chceme lidem nabídnout možnost prozkoumat své předsudky a poskytnutými informacemi odstranit jejich obavy z kontaktu s HIV pozitivními lidmi.

Současně bychom všechny diváky rádi zapojili do kampaně, která paralelně probíhá na sociálních sítích. Svou podporu a odmítavý postoj k předsudkům vůči HIV může kdokoliv vyjádřit zveřejněním své fotografie například na Facebooku nebo Instagramu. Stačí se vyfotit s textem "Sdílna+" nebo s mottem "Nejsi na to sám" a tatáž slova pak také přidat do komentáře fotky jako hashtagy #Sdílna+ a #Nejsinatosám.

Detailní představení celé nabídky programu Sdílny+ najdete na konci videa.

Obrázek č. 138
Obrázek č. 150

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.