HIV způsobuje stárnutí buněk DNA o 14 let.

Neléčené HIV způsobuje změny v buňkách DNA podobné těm, které se objeví, zestárne-li člověk o 14 let. Tato skutečnost vysvětluje častý výskyt onemocnění typicky spojených se stářím mezi HIV pozitivními osobami. Na vzorku 96 osob vědci porovnali DNA extrahované z bílých krvinek HIV pozitivních doposud neléčených mužů ve věku 20-56 let.

Výzkumnící porovnali buněčné změny DNA typicky spojené se stářím a změny probíhající v důsledku HIV infekce a za využití metody překryvu se pokusily odhadnout věk HIV pozitivních osob, které se účastnily testu. Odhad stáří činil v průměru o 14 let více, než reálný věk těchto mužů.

Podle Beth Jamieson, PhD, profesorky se specializací na hematologii a onkologii na David Geffen School of Medicine jde toto číslo ruku v ruce s doposud předkládanými odhady, že u HIV pozitivních (i léčených) jedinců, se nemoci spojené typicky se stářím mohou projevit až o dekádu dříve, než zdravých jedinců. Vědci však v současnosti neumí říci, zda antiretrovirová léčba je schopna vývoj těchto změn zvrátit, či naopak.

Zdroj: POZ.com

Obrázek č. 235
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.