Jaký byl rok 2023 v ČSAP a co nás čeká v roce 2024?

V uplynulém roce 2023 se Česká společnost AIDS pomoc po hektickém covidovém období vrátila k preventivní, sociální a zdravotní činnosti v oblasti HIV. S koncem covidu souvisí i ztráta dodatečných příjmů z této činnosti a tím i možnost nezávislého dofinancování aktivit spolku. V kombinaci s vysokou inflací a klesající finanční podporou ze strany státu a některých samospráv to mělo za následek omezení provozu některých činností, zejména v oblasti testování na HIV a dalších infekcí. Na 2 měsíce v roce jsme uzavřeli všechny naše ordinace - a přesto jsme historicky otestovali rekordní počet lidí – přes 16 tisíc. Vděčíme za to dlouho budované důvěře v anonymní a bezplatné služby.

K zásadnějšímu rozvoji došlo v sociálních a komunitních službách spolku. K sociální službě Azylový dům se nám poprvé podařilo získat financování i pro další dvě nové sociální služby: Kontakt+ a CHMS Help. Jsme rádi, že tyto služby můžeme postupně budovat a rozvíjet k užitku lidí žijících s HIV a jejich blízkých. Zároveň spolek získal podporu a financování z programu Evropské unie pro zcela novou službu Housing First. Ta má za cíl podpořit bydlení lidí žijících s HIV, zejména pak klienty našeho azylového domu, v získání dlouhodobého bydlení ve standardních bytech. Naším návazným cílem je zlepšit celkovou situaci klientů i v ostatních oblastech života, jako je jejich zdravotní či psychický stav, finanční oblast nebo plnohodnotné zapojení do společnosti a společenského života.

Třetí zásadní oblastí pro spolek v roce 2023 byla stále podpora ukrajinským klientům. Jedná se zejména již o dříve diagnostikované pacienty, kterým poskytujeme podporu v prvních dnech jejich pobytu v Česku. Zprostředkujeme jim kontakt s HIV centry a poskytujeme podporu pro získání zdravotního pojištění a léčby. Do jejich získání v přechodném období několika týdnů jsme léčbu a potřebná vyšetření schopni poskytnout z podpory WHO, Unicef a farmaceutických firem. Nově jsme v minulém roce zahájili cílené dobrovolné anonymní testování ukrajinských uprchlíků a také jejich vzdělávání v oblasti prevence HIV.

Všechny tři zmíněné oblasti budou dominovat i naší činnosti v nastávajícím roce 2024.

Jiří Pavát, ředitel Domu světla ČSAP

#image_description_709#

Obrázek č. 237
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.