Lidé s opičími neštovicemi mají vyšší výskyt HIV a sexuálně přenosných infekcí, než se očekávalo

Ve studii publikované ve zprávě Morbidity and Mortality Weekly Report vědci zkoumali výskyt infekce HIV a ostatních pohlavně přenášených infekcí (STI) mezi osobami s opičími neštovicemi. Současná epidemie opičích neštovic má vyšší výskyt mezi gayi a bisexuály a jinými muži majícími sex s muži (MSM).

Studie využila sběru dat pro HIV, opičí neštovice a další pohlavně přenosné infekce (STI) z osmi okrsků Spojených států amerických, aby analyzovala a porovnala infekci HIV a diagnózy STI z předchozího roku s jedinci s nákazou opičích neštovic. Data byla také použita k posouzení závažnosti případů opičích neštovic v souvislosti s přítomností infekce HIV.

Byl vypočten výskyt infekce HIV mezi osobami diagnostikovanými s opičími neštovicemi. Data o HIV byla využita také k určení pacientova léčebného HIV statusu, užití antiretrovirové léčby, doby diagnózy a nejaktuálnějšího počtu CD4 buněk, které ukazují sílu imunitního systému.

U osob s opičími neštovicemi byla data o STI analyzovaná pro získání diagnóz chlamydií, syfilis a kapavky během posledních 12 měsíců. Příznaky a klinické výsledky opičích neštovic u nakažených osob byly porovnány se stavem infekce HIV.

Studie zjistila, že mezi 1 969 pacienty s opičími neštovicemi diagnostikovanými mezi 17. květnem a 22. červencem 2022 byl výskyt infekce HIV 38 %. Výskyt jedné nebo více STI podléhající hlášení byl mezi pacienty s diagnostikovanými opičími neštovicemi 41 %. HIV pozitivních osob s opičími neštovicemi a jednou nebo více STI diagnostikovanými v předešlém roce bylo 18 %.

Hospitalizace s opičími neštovicemi byla vyšší mezi osobami s infekcí HIV (8 %) ve srovnání s osobami bez HIV (3 %). Mezi pacienty s opičími neštovicemi s diagnostikovanou infekcí HIV dosahovalo 82 % virového potlačení, 92 % bylo v předešlém roce ošetřeno s HIV a 78 % mělo počet CD4 buněk vyšší než 350 na mikrolitr nebo vyšší. Výskyt HIV u pacientů s opičími neštovicemi se lišil podle demografických faktorů. Jedinci mezi 18 a 24 lety měli nižší výskyt infekce HIV než ti ve věku 55 let a starší.

Navíc některé příznaky opičích neštovic jako bolest konečníku a krvácení, potíže s vyprazdňováním, proktitida a krvavá stolice byly častěji hlášeny mezi pacienty s infekcí HIV než bez infekce. Nepotlačená virová nálož u pacientů s opičími neštovicemi byla také spojena s příznaky jako zvětšení mízních uzlin, svěděním, krvácením z konečníku a krvavou stolicí. Nízké hladiny CD4 buněk (méně než 350 na mikrolitr) u pacientů s opičími neštovicemi a současnou infekcí HIV byly spojeny s vyšší teplotou a svědění po celém těle.

Celkově studie naznačuje vyšší výskyt infekce HIV a nedávno diagnostikovanými STI mezi jedinci s infekcí opičích neštovic. Výskyt opičích neštovic se zdá být také vyšší mezi MSM, kteří mají vyšší výskyt infekce HIV a STI než obecná populace. Navíc současná infekce opičími neštovicemi také ukazuje vyšší výskyt u MSM starších 55 let.

Výsledky naznačují, že přenositelnost opičích neštovic může být spojena s osobami s infekcí HIV, což dokládá důležitost prioritizace vakcinace proti opičím neštovicím mezi jedinci diagnostikovanými s infekcí HIV a STI. Autoři doporučují rutinní sledování HIV a STI a lepší dostupnost HIV péče a PrEP pro osoby s opičími neštovicemi. Pravidelný sběr dat a párování případů opičích neštovic s infekcí HIV a STI diagnózami může pomoci nastavit účinné měření zdraví populace a zásah proti opičím neštovicím.

Zdroj: https://www.news-medical.net/news/20220912/CDC-report-shows-people-with-monkeypox-have-higher-than-expected-rates-of-HIV-and-STIs.aspx

Připravila Veronika

Obrázek č. 206
Podcast Život plus
Obrázek č. 221
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.