Mezinárodní vzpomínkový den na oběti AIDS - 15. květen 2022

Vzpomínáme – Bojujeme – Žijeme navzdory HIV

Každý rok třetí květnovou neděli, letos 15. května, vzpomínáme na oběti nemoci AIDS – International AIDS Candlelight Memorial Day. Celý svět, a také Česká a Slovenská republika, si oběti AIDS připomíná Světlem pro AIDS. V České republice se letos rozsvítí budovy v Praze, Plzni a Ostravě. Červené světlo se opět stane nejenom připomínkou obětí AIDS, ale hlavně upozorněním, že HIV je stále velkým problémem. O to větším, že se v době covidu na ostatní nemoci často zapomínalo, a bohužel také díky válce na Ukrajině, kde dnes lidé žijící s HIV čelí nedostatku léků i péče. Na Slovensku probíhá iniciativa Světlo pro AIDS pod záštitou sdružení Dom svetla Slovensko.

HIV stále existuje a bez důrazných kroků nezmizí. V České republice za rok 2021 v porovnání s rokem 2020 přibylo 233 lidí žijících s HIV. V roce 2020 přibylo 251 případů. Počty nových případů tedy stagnují. Nejnovější data Státního zdravotního ústavu ale ukazují, že v ČR k 31. 3. 2022 žilo s HIV 4 131 (občané ČR a rezidenti), což je o 239 lidí více, než k 31. 3. 2021 (3 892 HIV+). I nadále jsou nejpočetnější skupinou muži mající sex s muži, dále heterosexuální muži/ženy a injekční uživatelé drog.

Světlo pro AIDS v neděli, 15. 5. 2022, ve 20:00 červeně nasvítí budovy v Praze, Plzni a Ostravě. Podrobný seznam budov najdete na konci této zprávy.

„Bohužel, HIV sám nezmizí a zůstává pro společnost stále velkým problémem. Akce Světlo pro AIDS slouží nejenom jako symbolická připomínka obětí AIDS, ale také jako upozornění na problém stigmatizace HIV pozitivních a neklesající počty případů HIV,“ říká Jiří Pavlát, ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc a doplňuje: „Domnívám se, že letos má Světlo pro AIDS ještě další rozměr. Vnímám ho jako silnou připomínku a podporu všem lidem žijícím s HIV na Ukrajině, kterým se díky válce nedostávají léky a potřebná péče, a také všem zdravotníkům, kteří se o ně s nasazením vlastních životů dál starají.“

Fotosoutěž – Svítíme červeně!

Pro ty, kteří se aspoň symbolicky chtějí zapojit do aktivit spojených se Světlem pro AIDS a svou fotografií upozornit, že HIV nadále představuje velký problém, pořádáme foto soutěž.

Detaily soutěže

 • Co vyfotit: jakoukoliv červeně nasvícenou budovou (nebo sami sebe před touto budovou) z jakéhokoliv města ze seznamu,
 • Kam fotografii uložit: sledujte Facebookový profil České společnosti AIDS pomoc a fotografii, nebo více fotografií, vložte do komentáře k postu, kterým soutěž vyhlásíme (https://www.facebook.com/aids.pomoc),
 • Co k fotografii přidat: je potřeba přidat hashtagy #aidspomoc #svetloproaids #candlelightmemorial2022 a hashtag s městem nasvíceného objektu (např. #praha),
 • Do kdy je možné fotografie nahrát: do středy, 18. 5. 2022,
 • Kdy bude probíhat výběr: do 22. 5. 2022, nejlepší fotografie vyhlásíme v týdnu od 23. 5. 2022 na našich sociálních sítích,
 • Cena pro vítěze: pro tři autory nejlepších fotografií – preventivní balíček České společnosti AIDS pomoc a tričko Fun&Run.
 • Seznam měst a červeně nasvícených budov:
  • Praha
   • Tančící dům
   • OC Nový Smíchov
   • Gabriel Loci
   • Nová scéna Národního divadla – horní foyer Nové scény
   • Westfield Chodov
  • Plzeň
   • Divadlo J. K. Tyla, Nová scéna
   • DEPO 2015, Kavárna Ústředna
 • Ostrava
  • Ostravská radnice
  • Most Miloše Sýkory

Česká společnost AIDS pomoc pořádá projekt Světlo pro AIDS v České republice již devátým rokem a na Slovensku šestým rokem.

Celosvětovým mottem akce je „Vzpomínáme – Bojujeme – Žijeme navzdory HIV“. Motto vyzývá k zamyšlení a zavázání se ke spolupráci na cestě k ukončení epidemie AIDS. Červená je nejenom barva světla, ale také barva stužky, která se stala symbolem podpory HIV pozitivních a AIDS nemocných.

Obrázek č. 206
Podcast Život plus
Obrázek č. 221
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.