Muž s HIV mění pravidla v letectví, stal se historicky prvním HIV+ pilotem. „Uspět může každý,“ vzkazuje dalším nemocným

Virus HIV byl dlouhé roky považován za rozsudek smrti. Postupem času se stal sice "na uzdě udržitelným", ale limitujícím zdravotním problémem. A dnes se zdá, že většina HIV pozitivních má šanci nejen na plnohodnotný život, ale může se věnovat i činnostem, které by jim jinak onemocnění znemožňovalo. Důkazem toho je James Bushe, který se po dlouhém boji s administrativou stal prvním HIV+ pilotem na evropských komerčních linkách…

Nekonečné potýkání se s různými předpisy a byrokracií jednatřicetiletého Jamese Bushe neodradilo od toho, aby bojoval za možnost působit jako pilot. To mu ještě donedávna znemožňovala pravidla Úřadu pro civilní letectví stanovená Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví. Proto se James nemohl ani zapojit do výcvikového programu pro piloty společnosti easyJet. „To, že mě po podání přihlášky odmítli, mi fakticky zničilo můj chlapecký sen,“ uvedl Bushe s tím, že předpisy byly vlastně taková ´Hlava 22´. Nařízení totiž říkalo, že kvalifikovaní piloti, kteří pracovní smlouvu uzavřeli již jako HIV+, mohou nadále létat, ovšem HIV žadatelům bylo znemožněno získat certifikát potřebný k tomu, aby se mohli stát piloty. To se však Jamesovi podařilo změnit a poté, co jako první HIV pozitivní člověk absolvovat výcvik jako pilot komerčních letů, má za sebou také již svůj první let…

„Moc rád bych byl příkladem pro všechny, kdo žijí s HIV a kdo jsou ve svém životě diskriminováni nebo v zaměstnání čelí různým překážkám. Všem těmto lidem bych rád řekl, že mohou dokázat vše, po čem touží – a třeba se stát i pilotem,“ uvedl Bushe s tím, že doufá, že inspiruje další HIV pozitivní lidi, kteří jsou kvůli své diagnóze stigmatizováni.

Jak navíc novopečený pilot uvedl, všichni, kdo mohou stigma nemoci jakkoliv narušit a zpochybnit, by tak měli učinit. „Pokud by můj příběh pomohl i jedinému člověku na světě, splnilo by vše, čeho jsem dosáhl, svůj účel,“ doplnil. Úsilí Bushe přitom ocenil i Úřad pro civilní letectví, ten ve svém oficiálním prohlášení uvádí, že Bushovi patří velké uznání za „zvýšení povědomí o výzvách, kterým čelí aspirující piloti žijící s HIV.“

Ačkoliv i na mezinárodní úrovni dochází k postupnému odstraňování negativních konotací spojených s HIV, doposud se nikomu nepodařilo prosadit konkrétní změny, které by mohly eliminovat diskriminaci a veškeré bariéry, na které naráží všichni piloti s jakýmikoliv zdravotními problémy (tedy nejen HIV). Aktuálně Úřad pro civilní letectví dospěl – i na základě četných lékařských studií – k závěru, že konkrétně virus HIV nijak neovlivňuje pracovní výkon potenciálních pilotů. Díky tomu se tak pravidla změní pro všechny uchazeče. „Očekáváme, že dojde k odstranění některých omezení souvisejících s lékařskými osvědčeními komerčních pilotů žijících s HIV,“ shrnul Ewan Hutchinson, vedoucí odd. lékařského hodnocení Úřadu pro civilní letectví.

To, že se Bushovi podařilo změnit doposud tvrdě nastavená pravidla, pak oceňují i představitelé charitativních organizací zaměřujících se na HIV. „Je opravdu působivé, že někdo nebral ´ne´ jako odpověď,“ uvedl Nathan Sparling, šéf organizace HIV Scotland. Dle jeho slov záhy po zveřejnění informace o tom, že James Bushe se stal prvním HIV+ pilotem, se začali ozývat také další lidé, kteří chtěli být piloty, ale nevěřili, že pravidla pro přijetí se někdy změní.

Oceněníhodným je tedy nejen fakt, že se Bushe stal prvním komerčním pilotem, který žije s HIV, ale také to, že díky němu si bude svůj sen moci v budoucnosti splnit mnoho dalších HIV+ lidí. „Cítím se neuvěřitelně hrdý a privilegovaný, že jsem se dostal do této pozice,“ uzavírá sám pilot.

Převzato (včetně foto) z: https://www.lui.cz/lide-zivot/15986-muz-s-hiv-meni-pravidla-v-letectvi-stal-se-historicky-prvnim-hiv-pilotem-uspet-muze-kazdy-vzkazuje-ostatnim-nemocnym

Obrázek č. 138
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 175
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.