Nejstarší známý HIV pozitivní člověk zemřel ve věku 100 let

Muž známý jako „Lisabonský pacient“, tedy nejstarší známý HIV pozitivní člověk, zemřel v říjnu 2019 a bylo mu 100 let. Miguel je pseudonym použitý v případové studii. Podle portugalských lékařů „zemřel klidně“ v posteli ve spánku. Jeho případ představuje důležitý precedens pro HIV pozitivní a pro ty, kteří stále považují nemoc za rozsudek smrti, uvedl specialista na HIV Dr. Giovanni Guaraldi, který je spoluautorem případové studie a loni hovořil s CTV News.

Miguel za svého života jako aktivista řekl, že je důležité lidi informovat, že i s HIV se dá kvalitně a dlouho žít. Uvedl: "Stále existuje spousta HIV pozitivních, kteří považují svou nemoc za něco strašného, zatímco ve skutečnosti ... bez ohledu na to, že se potýkáte s chronickým onemocněním, stále můžete prožít stáří ve zdraví."

Miguelovi bylo HIV diagnostikováno před více než 25 roky, předtím než ve věku 84 let vyhrál boj s rakovinou. K přenosu viru došlo pohlavní cestou. Okamžitě po diagnoze začal s antiretrovirovou terapií při níž užíval několik kombinovaných léků současně. Hladina viru byla potlačena pod detekovatelnou úroveň a ještě v době natáčení poslední televizní reportáže, kdy mu bylo 99 let, žil sám. Bez zásadní cizí pomoci zvládal každodenní péči o sebe i domácnost. Jediné potíže, které měl, byl zhoršený zrak a sluch. Miguelovy krevní vzorky byly rozeslány několika týmům specializujícím se na výzkum HIV/AIDS k podrobnému prozkoumání. Už teď je ale jasné, že Miguelův případ je vědeckým milníkem k tomu, aby bylo HIV vnímáno jen jako další chronické onemocnění.

Přeložila Alena, upravil Jirka
Zdroj: www.ctvnews.ca/health

#image_description_410#

Obrázek č. 138
Obrázek č. 153

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.