Pozitivní sportovec pokořil Mount Everest

HIV aktivismus se opět objevil na vrcholu, tentokrát v oblasti horolezectví. Nepálec Gopal Shrestha se setal prvním HIV pozitivním člověkem, jež pokořil nejvyšší vrchol světa - Mount Everest.

Aktivista se pokouší zvýšit povědomí o HIV/AIDS sportovními výkony. Poprvé se pokusil o výstup v roce 2015, ale zemětřesení tento plán zmařilo. Tehdy ničivé zemětřesení v blízkosti Káthmándú připravilo o život téměř 9000 lidí. Nepálec Shrestha byl tou dobou v základním táboře Everestu, kde ho spolu s ostatními pohřbila sněhová lavina, kterou utrhlo zemětřesení. V ten den pod lavinou zahynulo 21 lidí, včetně některých Shresthových spolupracovníků.

Shresthu tento zážitek neodradil. Vyléčil se ze svých zranění a svůj záměr zopakoval v květnu 2019. Tento výstup výstižně nazval „Step-Up Campaign: Second Phase“ (Kampaň Výstup: Druhá fáze) S podporou AHF Nepal, Mogul Media a Národní Asociace lidí žíjících s HIV dovedl historický výkon ke zdárnému konci a stanul na vrcholku Everestu ve výšce 8848 metrů (29 029 stop) – ve středu 22. května 2019.

„Když zdolalo Everest 28 000 lidí, tak proč ne my?“ řekl Shrestha. „Mnozí lidé si myslí, že HIV pozitivní nemohou díky nemoci zkoušet nové věci – výstupem na nejvyšší vrchol světa chci dokázat, že se od ostatních nelišíme a můžeme dosáhnout velkých věcí.“

Společně s osvětou a bojem za skončení stigmatizace a diskriminace spojené s HIV v Nepálu a na celém světě Shreshta doufá, že přesvědčí ostatní HIV pozitivní, kteří tají status, aby se přes to přenesli a pomohli společně hledat léčbu HIV.

„Jsme šťastní z úspěchu pana Shreshty“ řekl Deepak Dhungel, AHF nepálský programový manažer organizace. „Je to pro všechny „monumentální“ úspěch. Shreshta je prvním HIV pozitivním, který dosáhnul vrcholu Everestu. Dokazuje to, že je možné cokoliv, pokud lidé znají svůj HIV status a co nejdříve se začnou léčit. Doufáme, že všichni HIV pozitivní vidí jeho úsilí a jsou jím inspirováni k tomu, aby převzali kontrolu nad svým zdravím.“

Profesionálnímu fotbalistovi Shresthovi byl HIV virus diagnostikován v roce 1994 a od roku 2015 je klientem AHF Nepal.

Zdroj: www.aidshealth.org/2019/06/hiv-activism-taken-to-historic-heights/
Přeložila Alena, upravil Jirka.

Obrázek č. 138
Obrázek č. 153

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.