Pozor na placené „seriózní“ seznamky

Na podzim se na Českou společnost AIDS pomoc obrátil klient, který narazil na falešnou seznamku www.hivseznamka.cz. Chtěl si objednat seznamovací služby v ceně 182,99 Kč za měsíc. Z účtu mu však odebrali částku na služby za celý rok – celkem 2195,88 Kč. Klient na kontakt seznamky napsal, že platil pouze jeden měsíc ve výši 182,99 Kč a zbytek požadoval navrátit na účet. Neodpověděli. Následně zablokoval platební kartu.

Vyjádření právníka: Web hivseznamka.cz vypadá na první pohled jako podvodný, na stránce nejsou žádné informace o tom, kdo ho provozuje, ani žádné podmínky služby. Dle www.nic.cz je majitelem webové stránky zahraniční společnost Online Connections Inc. Není uvedený žádný český kontakt, což je dost neobvyklé.

Neumím si představit, jak je možné, že jste v platební bráně zadal částku 182,99 Kč a byla Vám stržena jiná částka. Pokud se tak stalo, je nutné platbu reklamovat u banky. Spíš se ale obávám, že jste se stal obětí nepřehledných/klamavých informací na webu a platbu v dané výši jste v nějaké fázi odsouhlasil.

Záležitost je v další fázi možno řešit s Policií ČR, která ale podle mých zkušeností nemá moc dobré výsledky v situaci, kdy provozovatel webu se nachází v zahraničí a není koho v ČR vyslechnout případně obžalovat. Taktéž se obávám, že daná částka je dost nízká - hranice pro trestný čin podvodu je 5 000 Kč. Trestní oznámení určitě podat můžete, ale moc bych si od něj nesliboval.

Česká společnost AIDS pomoc prioritně řeší problémy přímo související s HIV - diskriminaci, trestní stíhání, odmítání zdravotní péče apod. Na řešení internetových podvodů nemáme zkušenosti ani kapacitu. Navíc je jen minimální šance, že se peníze podaří vymoct zpátky.

Případ však může posloužit jako varování ostatním, aby si při využívání seznamovacích služeb na internetu dávali pozor a předem si ověřili věrohodnost. V případě placených služeb pak určitě vyhledejte reálné reference dřívějších klientů.

Odpovídal právník Jakub, upravil Jirka.

#image_description_423#

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 160
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.