18. 9. 2022 První transplantace srdce mezi HIV pozitivním dárcem a příjemcem

Letos na jaře lékaři v nemocnici Montefiore v New Yorku provedli první úspěšnou transplantaci srdce mezi HIV pozitivním dárcem a HIV pozitivním příjemcem na světě. Příjemce, žena po šedesátce, která trpěla pokročilým selháváním srdce, také současně dostala novou ledvinu. Život zachraňující operace trvala čtyři hodiny a pacientka zůstala v nemocnici 5 týdnů na rekonvalescenci.
„Díky významnému medicínskému pokroku jsou osoby žijící s HIV schopny mít nemoc pod kontrolou tak dobře, že nyní mohou zachránit životy dalších lidí žijících s tímto onemocněním,“ uvedl Dr. Ulrich P. Jorde, specialista na transplantace srdce v Montefiore a profesor na Einsteinově lékařské fakultě. „Tato operace je milníkem v dějinách darování orgánů a nabízí novou naději lidem, pro které už neexistuje jiné řešení.“
Průlomová transplantace se uskutečnila skoro dekádu poté, co kongresem prošel návrh zákona o rovném nakládání s orgány lidí žijících s HIV (HOPE), podepsaný tehdejším prezidentem Barackem Obamou v roce 2013. Předtím byla transplantace mezi dvěma HIV pozitivními osobami ilegální.
První transplantace od HIV pozitivního dárce HIV pozitivnímu příjemci byla provedena až v roce 2016. Lékařské centrum Johna Hopkinse v Baltimore provedlo první orgánovou transplantaci (ledviny a jater) od HIV pozitivního dárce HIV pozitivnímu příjemci v zemi. Během těchto dvou operací, stejně jako ve většině následujících, byly použity orgány mrtvého HIV pozitivního dárce. V roce 2019 se Nina Martinez, 36letá žena z Atlanty, která se nakazila HIV při krevní transfúzi jako novorozenec, stala první žijící HIV pozitivní dárkyní.
Podle zprávy Bronx Times jsou čekací doby na transplantaci srdce dlouhé – často delší než půl roku, a transplantované srdce nemůže být skladováno v chladu déle než čtyři až šest hodin. Podle ošetřujícího lékaře byla příjemkyně srdce v Montefiore na čekací listina poměrně dlouho. Aby zvýšili její šanci najít dárce, přišel lékařský týme s možností získat transplantát od jiného HIV pozitivního dárce. Příjemkyně s touto variantou souhlasila, znala možná rizika i výhody a podepsala souhlas. „Pro nás to byl zásadní krok,“ uvedl Dr. Omar Saeed a dodal: „Já osobně jsem ale ohromen její statečností a silou.“
„Cílem kardiologického transplantačního týmu v Motefiore je soustavně posouvat a udávat nové standardy, aby každý, kdo je vhodný pro orgánovou transplantaci, profitoval z této procedury zachraňující život,“ dodal profesor Daniel Goldstein, kardiochirurgický specialista v Montefiore.
„Byl to komplikovaný případ a skutečné multidisciplinární úsilí kardiologů, chirurgů, nefrologů, infektologů, lékařů ARO a imunologů,“ dodal Saeed. „Zpřístupněním této možnosti lidem žijícím s HIV se rozšiřuje skupinu dárců a znamená to, že více lidí, ať s nebo bez HIV, bude mít rychlejší přístup k životně důležitým orgánům.“
V červnu 2020 federální vláda revidovala doporučené postupy pro orgánové transplantace, které mohou vést k většímu počtu dárců orgánů. Stojí za zmínku, že aktualizace zahrnovala nová kritéria pro identifikování dárců s potenciálně nedetekovatelným HIV a hepatitidou B a C. Díky pokrokům v testování a léčbě může být nyní více orgánů přijato od lidí, kteří by předtím byli posouzeni jako dárci s vyšším rizikem.
Zdroj: https://www.poz.com/article/worlds-first-hivpositive-hivpositive-heart-transplant-montefiore-nyc
Připravila: Veronika