Sexuálně přenosné infekce

1. DÍL - SYFILIS S VŘEDY

Komplikují nám život a nejraději bychom se jich natrvalo zbavili. Řeč je o infekcích, které se mohou přenášet sexuální cestou. V našem novém seriálu se zaměříme na nejznámější z nich – jak vypadají, jak se přenášejí a jakým způsobem se jim vyhnout. Začínáme s velkým imitátorem nemocí: syfilis s vředy.

Toto celosvětově rozšířené onemocnění je velmi zákeřné, neboť svým průběhem a poškozením různých orgánových soustav (mimo pohlavní také kožní, oběhová, nervová a pohybová) imituje řadu dalších onemocnění. Bez včasného rozpoznání a řádné antibiotické léčby končívá smrtí.

Syfilis se přenáší vaginálním, análním a orálním stykem nebo z matky na dítě. Probíhá ve třech fázích. V první fázi (cca po 3 týdnech, ale dokonce až po 3 měsících) se vytvoří tvrdý nebolestivý vřed v místě vstupu infekce (genitál, konečník, ústní dutina). Tento vřed vymizí spontánně i bez léčby.

Ve druhé fázi onemocnění s 4 až 10týdenním odstupem od vředu se objevuje červená vyrážka po celém těle včetně dlaní. Na kůži se mohou v místech zapářky vyskytnout tzv. kondylomata lata, což jsou puchýřky s páchnoucím bělošedavým povlakem. Doprovodným příznakem může být ohraničené vypadávání vlasů a vousů. Celkově je onemocnění doprovázeno zvýšenou teplotou, bolestí svalů a kloubů, celkovou únavou a zvětšenými mízními uzlinami.

Pokud stále chybí léčba, onemocnění se stává latentní. Tato bezpříznaková fáze, během níž člověk není infekční (s výjimkou přenosu z matky na plod), může nastupit za tři roky nebo i za třicet let od druhé fáze. S poslední fází, která devastuje nervový systém, srdce a cévy, se v našich podmínkách nesetkáváme.

Podrobnosti k syfilis dohledáte zde https://bit.ly/Serial_1_Syfilis.

Pokud jste sexuálně aktivní, můžete se nechat bezplatně otestovat v některém z našich checkpointů, nebo využijte mobilního testování. Více informací najdete na www.hiv-testovani.cz/.

PŘIPRAVILA VERONIKA

Obrázek č. 237
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.