Sezóna respiračních onemocněních se blíží, očkování vám pomůže připravit se na ni

S nadcházejícím podzimem se očekává nová vlna chřipky a onemocnění COVID-19. Účinnou prevenci těchto onemocnění představuje očkování, které je možné podávat ve stejný den na dvě různá aplikační místa (do svalu na paži). Souběh koronavirové infekce a chřipky může být zvláště nebezpečný pro starší osoby s chronickým onemocněním, zvláště při sníženém počtu CD4 buněk.

U koronavirové infekce chrání očkování před onemocněním COVID-19, případně před jeho vážnějším průběhem s hospitalizací, která je u očkovaných výrazně méně pravděpodobnější. S výjimkou vakcíny Jcovden společnosti Janssen, u které stačí v základním schématu aplikace jedné dávky, jsou potřeba pro dodržení základního schématu 2 dávky. Po nich by měly následovat posilovací dávky (s nejdřívějším odstupem nejčastěji 3 měsíce od ukončení základního schématu).

Očkování využijte zejména pokud jste v seniorském věku anebo nemáte svou infekci pod kontrolou. Očkování proti koronaviru se provádí jednak na očkovacím místě po předchozí registraci přes Centrální registrační systém (uvádíte stejné telefonní číslo jako při předešlém očkování/testování). Informace k registrování do systému naleznete na https://covid.gov.cz/situace/ockovani/postup-registrace-rezervace. Další možností je využít očkovací místa bez předchozí registrace – jejich přehled hledejte na https://ockoreport.uzis.cz/. Poslední variantou je domluvit se se svým praktickým lékařem, který vás může rovněž naočkovat proti chřipce. Chřipku je pak také možné nechat naočkovat v očkovacím centru. Očkování proti chřipce je hrazeno u osob nad 65 let věku, mladším klientům na očkování přispívá řada pojišťoven.

V sezóně pak nezapomínejte ani na jiná preventivní opatření jako jsou rozestupy a ochrana dýchacích cest.

Zdroj: https://covid.gov.cz/situace/ockovani/posilovaci-davka. https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/s-podzimem-prichazi-covid-i-chripka-ockujte-se-proti-obojimu-klidne-soucasne/

Připravila Veronika

Obrázek č. 237
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.