Tatérské studio má zaplatit 7 000 dolarů v případě údajné HIV diskriminace

Dle stanoviska Oddělení spravedlnosti (Department of Justice, DOJ) musí tatérské studio v San Jose zaplatit 7 000 dolarů klientce, které jeden z umělců odmítnul poskytnout službu na základě jejího HIV pozitivního statusu. Legislativa Spojených států amerických zakazuje odmítnutí služeb osobám s postižením, včetně HIV.

Klientka si stěžovala, že byla diskriminována poté, co prozradila svůj HIV status tatérce, se kterou měla sjednanou schůzku.

Tisková zpráva DOJ shrnuje zjištění vyšetřování:

DOJ zjistilo, že v srpnu 2020 si stěžovatelka sjednala schůzku, aby se nechala v tetovacím studiu Luna tetovat. Poté, co informovala tatérku o své HIV pozitivitě, bylo klientce sděleno, že tatérka nejprve potřebuje o situaci mluvit s vlastníkem, a později byla schůzka zrušena úplně. Při odmítnutí poskytnout službu řekla tatérka stěžovatelce, že možnost jejího tetování ve studiu způsobila, že se další tatéři cítili „velmi nepohodlně“.

Kromě odškodnění ve výši 7 000 dolarů musí také tatérské studio vypracovat nediskriminační pravidla a proškolit personál.

Podle Centra kontroly a prevence nemocí (DCD) ve Spojených státech nejsou známé případy přenosu HIV tetováním nebo piercingem.

Zdroj:https://www.poz.com/article/tattoo-studio-pay-7000-alleged-hiv-discrimination-case

Připravila Veronika

Obrázek č. 235
Obrázek č. 206
Obrázek č. 117

Odešlete SMS ve tvaru:

DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777
Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.
Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Obrázek č. 208
Obrázek č. 224

Program pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, prevence a léčba HIV/AIDS) na území hl. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Podcast Život plus
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost
a na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v oblasti zdravotnictví (testování, preve-
nce a léčba HIV/AIDS) na území l. m. Prahy pro rok 2023 – UNICEF

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.