Tatérské studio má zaplatit 7 000 dolarů v případě údajné HIV diskriminace

Dle stanoviska Oddělení spravedlnosti (Department of Justice, DOJ) musí tatérské studio v San Jose zaplatit 7 000 dolarů klientce, které jeden z umělců odmítnul poskytnout službu na základě jejího HIV pozitivního statusu. Legislativa Spojených států amerických zakazuje odmítnutí služeb osobám s postižením, včetně HIV.

Klientka si stěžovala, že byla diskriminována poté, co prozradila svůj HIV status tatérce, se kterou měla sjednanou schůzku.

Tisková zpráva DOJ shrnuje zjištění vyšetřování:

DOJ zjistilo, že v srpnu 2020 si stěžovatelka sjednala schůzku, aby se nechala v tetovacím studiu Luna tetovat. Poté, co informovala tatérku o své HIV pozitivitě, bylo klientce sděleno, že tatérka nejprve potřebuje o situaci mluvit s vlastníkem, a později byla schůzka zrušena úplně. Při odmítnutí poskytnout službu řekla tatérka stěžovatelce, že možnost jejího tetování ve studiu způsobila, že se další tatéři cítili „velmi nepohodlně“.

Kromě odškodnění ve výši 7 000 dolarů musí také tatérské studio vypracovat nediskriminační pravidla a proškolit personál.

Podle Centra kontroly a prevence nemocí (DCD) ve Spojených státech nejsou známé případy přenosu HIV tetováním nebo piercingem.

Zdroj:https://www.poz.com/article/tattoo-studio-pay-7000-alleged-hiv-discrimination-case

Připravila Veronika

Obrázek č. 206
Podcast Život plus
Obrázek č. 213
Obrázek č. 169
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.