Vědci objevili první nový kmen HIV po téměř dvou dekádách

Po 19 letech objevil tým vědců nový kmen HIV. Za objevem stojí společnost Abbott Laboratories, která provedla výzkum společně s Univerzitou v Missouri. Kmen je součástí skupiny M-verze HIV-1, stejné rodiny virových podtypů, které mohou být zodpovědné za globální pandemii HIV. Výsledky byly zveřejněny v listopadu 2019 v časopisu Journal of Acquired Immune Deficient Syndromes (Noviny syndromů získané imunitní deficience) .

HIV má několik různých podtypů nebo kmenů a stejně jako jiné viry má schopnost se v průběhu času měnit a mutovat. Toto je první nový kmen skupiny M-HIV identifikovaný od doby, kdy byly v roce 2000 stanoveny pokyny pro klasifikaci subtypů. Je důležité vědět, jaké kmeny viru cirkulují, aby se zajistilo, že testy použité k detekci choroby jsou účinné.

„Pro diagnostické testy to může být skutečná výzva,“ řekla Mary Rodgersová, spoluautorka zprávy a hlavní vědkyně v Abbottu. Testy a přístroje této společnosti testují více než 60% světového testování na HIV. Musí proto hledat nové kmeny a sledovat ty, které jsou v oběhu. Mohou tak přesně detekovat různé kmeny viru, bez ohledu na to, kde ve světě se vyskytne.

Podle Dr. Anthony Fauci, ředitele Národního ústavu pro alergii a infekční choroby, je současná léčba HIV účinná proti tomuto kmeni HIV. Není tedy důvod k žádným obavám. Identifikace nového kmene však poskytuje úplnější mapu vývoje HIV.

Aby mohli vědci prohlásit, že se jedná o nový podtyp, musí být detekovány tři případy samostatně. První dva byly nalezeny v Demokratické republice Kongo v letech 1983 a 1990. Třetí vzorek nalezený v Kongu byl odebrán v roce 2001 jako součást studie virové rozmanitosti HIV. Vzorek byl malý, a přestože se zdálo, že se podobá dvěma starším vzorkům, vědci si chtěli být jisti, že otestují celý genom. V té době neexistovala technologie, která by určila, zda se jedná o nový podtyp.

Vědci z Abbottu a University of Missouri vyvinuli nové techniky pro studium a mapování vzorku z roku 2001. Dokázali vzorek kompletně sekvenovat, což znamená, že byli schopni si udělat úplný obrázek o tom, co to bylo, a určit, že to byl ve skutečnosti podtyp L skupiny M.

Není jasné, jak může tato varianta viru ovlivnit tělo a zda se chová jinak než dosud známe typy viru. Současná léčba HIV však může bojovat s celou řadou virových kmenů a věří se, že tato léčba může bojovat i s tímto nově pojmenovaným.

„Tento objev nám připomíná, že abychom ukončili pandemii HIV, musíme i nadále myslet na tento neustále se měnící virus a používat nejnovější pokroky v technologii a zdrojích ke sledování jeho vývoje,“ uvedla ve svém prohlášení spoluautorka studie, Dr. Carole McArthurová, profesorka z Univerzity Missouri v Kansas City.

Zdroj: edition.cnn.com/2019/11/06/health/hiv-new-strain-discovered/index.html=
Přeložila Alena, upravil Jirka.

Obrázek č. 138
Obrázek č. 153

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.