Výzkum nové látky k potlačení virové nálože

Do třetí fáze klinických zkoušek přešlo testování protilátky pod názvem PRO 140. Jde o látku, která se podává nitrožilně a dokáže potlačit virovou nálož HIV na nezjistitelné hodnoty až na několik měsíců.

Po třetí fázi klinických testů následuje schvalování FDA (americkým úřadem pro kontrolu léčiv). Mezi 300 dobrovolníky, kteří se zkoušek účastní, je mnoho takových, u kterých tradiční léčba selhávala. (Na taková selhání ve Spojených státech umírá 80-100 tisíc pacientů.) Na volný trh by se pak lék mohl dostat již v r. 2017. Revolučnost léku spočívá v tom, že jde o protilátku nikoli směs chemických látek s vedlejšími účinky. Brání tak viru ve vstupu do buňky místo aby tlumil enzymy, které HIV potřebuje k množení, jak to dělají dosavadní léky. Zatím testy tudíž nezachytily žádné vedlejší účinky, které známe z dosavadních antiretrovirových terapií (poškození ledvin a jater, poruchy spánku, bolesti hlavy apod.). Momentálně by však taková terapie byla podstatně dražší než ty dosavadní.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 155
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.