On-line poradna

Možnost vyšetření na STD 9. 1. 2019

Uživatel: PoziSTD, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Dobrý den, jsem HIV+ a léčím se na Bulovce, se vším tam jsem spokojený. Přesto bych se chtěl zeptat, zda je možné nechat si udělat vyšetření na ostatní STD na jiném pracovišti, třeba Venerologie Apolinarska nebo Medicentrum Lidicka. Pro úplnost doplním, že jsem už Lues jednou prodělal. Děkuji

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 9. 1. 2019

Určitě je to možné. Vím, že třeba na venerologii Všeobecné fakultní nemocnici (Apolinářská) se již několik HIV pozitivních s nákazou jinou sexuálně přenosnou chorobou (konkrétně syfilidou) léčilo. Pokud jste prodělal syfilis v minulosti, tak není možné vyšetření na syfilis rychlotestem, protože přetrvává tzv. protilátková stopa a rychlotest ji neumí odlišit od čerstvé infekce. Vždy je třeba před vyšetřením informovat lékaře, že jste syfilis v minulosti prodělal.

A domnívám se, že by Vás nevyhodili ani v Medicentru, jen v případě pozitivního výsledku na syfilis Vás předají k léčbě do nemocnice, protože jde jen o ambulanci.

Ostatním HIV pozitivním, kteří syfilis nikdy neprodělali, můžeme nabídnout anonymní vyšetření na syfilis rychlotestem (a také na žloutenku typu C, případně B, pokud nebyli očkováni) i v Domě světla. Vyšetření na žloutenku typu C doporučujeme hlavně těm, kteří mají s jinými HIV pozitivními nechráněné (anální) styky nebo užívají drogy (nejen injekčně, ale i šňupáním). Jen je třeba říci při pohovoru, že HIV pozitivní jsou, že tedy nemají zájem o HIV test, ale jen o vyšetření na syfilis (a případně jiné zmíněné choroby).

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.