On-line poradna

Muž HIV pozitivní a partnerka HIV negativní - možnost podstoupení umělé oplodnění (IVF) 7. 3. 2022

Uživatel: Anonym, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Mám jeden dotaz ohledně o IVF. Již jsem byl s partnerkou na IVF a 2x mě odmítli, že jsem HIV pozitivní. Ale dle odběru krve mam virovou nálož pod 20 kopii/ml, což znamená, že nejsem infekční. Já sám nechápu proč mne na embryologové odmítají, když mám výsledky vzorové. Nebo můžeme mít pohlavní styk s ejakulací do pochvy aniž bych partnerku nakazil? Prosím o rady, jaké jsou v našem případě možnosti ohledně oplodnění (IVF... atd.). Děkuji

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 8. 3. 2022

Ten problém s IVF centry souvisí hlavně se zákonem o zárodečných buňkách, kdy se infekční materiál musí uchovávat odděleně, to znamená, že IVF centrum, které připravuje k oplodnění ejakulát od HIV pozitivního muže (ale i v případě žloutenky typu B, C) ho musí uchovávat odděleně od ostatních vzorků. Nevím, jestli některé pracoviště u nás je na to materiálně připraveno. Pokud není, tak by to pro něj znamenalo nárůst nákladů. A navíc si ta pracoviště nechtějí komplikovat život při případných kontrolách.

Už v době vzniku (v první dekádě tohoto století) se mi zákon zdál přespříliš opatrný (viry určitě nepřeskočí v kontejneru s tekutým dusíkem z jednoho uzavřeného vzorku do jiného), nicméně jeho přijetí bylo vázáno na evropskou směrnici. Její konkrétní aplikace je ale již záležitostí národních států.

Jde o zákon, takže aktuální změny, které se týkají neinfekčnosti HIV+ pacienta při neměřitelné virové náloži, se do něj nemohly promítnout. A nevím, že by se chystala jeho novelizace.

Pokud ale není problém (nebo ho neočekáváte) s plodností ze strany partnerky ani Vaší, tak bych se vzhledem k aktuálním poznatkům o neinfekčnosti člověka s HIV, který je na léčbě, nebál pokoušet se o oplodnění nechráněným stykem. K přenosu nákazy by nemělo dojít. Vím, že i u nás již několik párů tuto cestu zvolilo a k přenosu HIV nedošlo ani v jednom případě.

Samozřejmě by to vždy mělo být rozhodnutí obou partnerů. Bylo by vhodné případně u Vás obou preventivně absolvovat vyšetření na jiné sexuálně přenosné choroby (které by přece jen mohly riziko přenosu HIV zvýšit). Styky bez kondomu lze omezit jen na koncepční optimum (ovulační termín). A samozřejmě z Vaší strany je velmi důležité nadále pečlivě dodržovat pravidelné užívání protivirových léků.

Obrázek č. 200
Obrázek č. 138
Podcast Život plus
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.