On-line poradna

polykání semene 4. 1. 2019

Uživatel: dotaz, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS

Jsem 7 let pozitivní,ale dodržuji léčbu a posledních 6 let mám neměřitelnou, nulovou hodnotu virové zátěže. Mám přítele ,který to samozejmě ví a není pozitivní a který má rád orální sex s vyvrcholením do úst s následným spolknutím.. Je možné ,aby u něho mohlo dojít i přes to k nakažení? Děkuji za odpověď

MUDr. Ivo Procházka CSc.

Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 7. 1. 2019

Při neměřitelné virové náloži by nemělo dojít k přenosu HIV ani při sexuálních praktikách, které nejsou bezpečnějším sexem. Jsme v medicíně, takže "nemělo by" nemůže znamenat, že se nikdy nemůže stát.

Proto by vždy rozhodnutí mělo být Vaše společné a záleží jistě i na Vašich sexuálních preferencích. Pokud je to pro něj vysoce atraktivní, tak jistě je ochoten i to malé riziko podstoupit (obecně život bez rizika neexistuje, jde jen o to, aby nebylo zbytečně nadměrné). Zejména při ne zcela vzorném dodržování režimu užívání protivirových léků, při nějaké jiné infekci by se mohla virová nálož zvýšit, přece jen se měří jen jednou za půl roku.

Když to přenesu na rizikovější sex, tedy nechráněnou anální soulož, dovedu si představit, že negativní partner se může jinak rozhodnout při aktivní a odlišně při pasivní roli. Nicméně orální sex i s ejakulací by neměl být rizikovější než nechráněná soulož.

Určitě je důležité, aby Váš partner (ať již se rozhodnete jakkoli) chodil pravidelně (třeba jednou za rok) na HIV testy.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.