On-line poradna

Serodiferentni par, ART nedetekovatelny, a negat partner na PreP 26. 4. 2020

Uživatel: Hector, Téma: Poradna pro rodinné příslušníky a osoby blízké HIV+

Chtel bych se zeptat, jak je na tom U=U teorie a praxe, je pravda, ze nedetekovatelny v krvi a v semenu je neprenosny? Je bezpecne mit nechraneni sex s partnerem bez kondomu? Je mi jasne, ze se kondom doporucuje jako 100% ochrana, dokud nepraskne, ale pokud s partnerem uzivame nase terapie, je bezpecne mit sex bez fyzicke ochrany? Pokud nema virovou naloz v davce schopne infikovat partnera a pokud je partner na PrePu, z 95 procent studii mi vychazi, ze to bezpecne je a zbytek jsou zkostnatele studije doporucujici stare protokoky, takze otazka zni, je to bezpecne nebo ne? Predpokladam, ze ja jako partner v aktivni pozici sem na 99,9x procent v bezpeci, a pasivne asi na 99,0 procent, ale otaxka zni, kdyz ART funguje pri spravnem uzivani u lidi na 100 procent (nemaji vyrovou naloz v semenu) pak je sex bezpecny i bez prepu, a PreP 1/denne je funkcni na 99 procent, krom specialnich exotickych kmenu. Budto to chapu spatne, nebo se lekari snazi uspesnost 99,99% brat za nejistotu, ale u kmenu bakterii, kde ATB funguji na daleko nizsich procentech povazuji za absolutni. Dekuju za odpoved.

prim. MUDr. Pavel Dlouhý

Odpověděl: prim. MUDr. Pavel Dlouhý, 27. 4. 2020

Dobrý den,

koncept U=U je všeobecně přijímán jak předními odborníky, tak světovými odbornými společnostmi. Dokument "Informace pro člověka infikovaného HIV", který byl schválen pracovní skupinou lékařů českých HIV center jako písemná forma poučení pro pacienta s HIV již v červnu 2017, říká:

Podle nových vědeckých poznatků vede pravidelné užívání protivirových léků a dosažení stavu, kdy virus není prokazatelný v krvi, k významnému snížení nakažlivosti. Nechráněný pohlavní styk (bez kondomu) může osoba nakažená virem HIV provozovat výhradně za podmínky, že je nejméně šest měsíců na účinné antiretrovirové léčbě s opakovaně doloženou nedetekovatelnou virovou náloží. Pokud se pro tento postup rozhodnete, je vhodné, aby to bylo v monogamním vztahu a s vědomím partnera.

Pokud HIV negativní partner užívá PrEP, jedná se jistě o vysoce účinnou metodu prevence. Pokud ale HIV pozitivní partner splňuje výše uvedené podmínky, nepovažuje se používání PrEPu za nutné.

Obrázek č. 138

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с ROBERT, robert.hejzak@aids-pomoc.cz, 00420 724 032 678. Мы поможем вам найти решение.

Obrázek č. 159
obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.