On-line poradna

Trestní stíhání 3. 11. 2022

Uživatel: sheldon, Téma: Právní poradna v oblasti HIV a AIDS

Zdravím,vystavil jsem se riziku HIV opakovaně,ale v současné době jsem HIV negativní,může to mít nějaký dopad ohledně trestní roviny,když jsem měl 2x nechráněný sex v říjnu a předevčírem? o tom,že jsem se rizikově choval jsem řekl oběma partnerům,přesto chtěli pokračovat oba s tím,že jim stačí,že jsem negativní,můžou mě zažalovat,pokud se u mě prokáže HIV pozitivita,i přesto,že aktuálně mi byla zjištěna HIV negativita?

JUDr. Jakub Tomšej Ph.D.

Odpověděl: JUDr. Jakub Tomšej Ph.D., 7. 11. 2022

Dobrý den,

je to sporné. Postup, kdy se vědomě vystavujete riziku přenosu HIV a následně tomuto riziku vystavujete další osoby, vnímám jako problematický, protože pokud k přenosu HIV dojde, zdraví Vám ani Vašim sexuálním partnerům už nikdo nevrátí. Doporučil bych proto zejména zvážit léčbu PREP, která pravděpodobnost přenosu HIV (nikoli však přenos ostatních pohlavně přenosných chorob) srazí k nule.

Z pohledu trestního práva zatím neexistuje případ, kde by byl za přenos HIV odsouzen někdo, kdo dosud nebyl diagnostikován. Přikláním se spíše k závěru, že dokud není jednoznačně zjištěna diagnoza a pacient řádně poučen, odpovědnost za trestný čin nemůže nastat. Ze zkušenosti ale soudím, že Policie ČR na věc může mít na věc jiný názor a přesvědčit je o tom správném může vyžadovat kvalifikované právní zastoupení a jistou dávku trpělivosti, zatímco proti Vám povedou vyšetřování.

Z pohledu civilního práva není vyloučeno, že by Vás sexuální partner mohl žalovat o náhradu škody. Civilní právo je míň přísné než trestní právo a teoreticky se může stát, že pro závěr o tom, že musíte finančně kompenzovat vzniklou škodu, bude stačit to, že jste věděl, že můžete být nakažený, a neudělal jste nic pro ochranu sexuálního partnera. Na druhou stranu, pokud byste prokázal, že jste je na možné riziko upozornil a oni souhlasili se sexem bez kondomu, měl by to být dostatečný důvod, proč by jim nárok na náhradu škody nevznikl.

Obrázek č. 210
Obrázek č. 206
Podcast Život plus
Obrázek č. 169

Pomoc s léky pro pacienty

Pokud jste se ocitli v zahraničí v karanténě a/nebo se nemůžete dostat zpět do Česka a docházejí vám vaše antiretrovirové léky, kontaktuje prosím přes tento portál asociaci LIFE4ME.PLUS, která prostřednictvím národních pacientských organizací koordinuje po celém světe krizové dodávky HIV léčiv https://life4me.plus/en/.


If you find yourself in quarantine in the Czech Republic, cannot leave the country and are running out of antiretroviral therapy, or if you have problems receiving delivery of medication due to COVID-19, please contact DMYTRO, dmytro.skirhiko@aids-pomoc.cz, +420 720 956 544, +420 725 960 300. We will help you to find a solution.


Если Вы оказались в Чешской Республике в условиях карантина, и у Вас заканчивается запас антиретровирусной терапии, или если Вы столкнулись с проблемами в выдаче лекарств из-за COVID-19, пожалуйста, свяжитесь с DMYTRO, dmytro.skirhiko@aids-pomoc.cz, +420 720 956 544 чи +420 725 960 300. Мы поможем вам найти решение.

obrazek PrEPPoint

PODPOŘTE NÁS

 

Kampaň podpory pro zaměstnance žijící s HIV

Obrázek č. 172

#workingpositively

Potřebujete právní pomoc?

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

Obrázek č. 186
Obrázek č. 145
Obrázek č. 53

podporuje sociální službu azylový Dům světla pro HIV+ lidi bez domova

Obrázek č. 55

přispívá na provoz azylového Domu světla, testování a preventivní činnost

Obrázek č. 51

v rámci Národního programu řešení problematiky HIV/AIDS částečně financuje naše preventivní aktivity a testování

Podpořeno Hlavním městem Praha a Ministerstvem zdravotnictví ČR prostřednictvím dotací projektů zaměřených na prevenci HIV/AIDS.